Fransa’nın Strasburg şehrinde bulunan Kleber Meydanı’nında kurulan ve her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Noel pazarına yakın bir bölgede meydana gelen silahlı saldırıda 3 kişi yaşamını yitirdi. Saldırıda sekizi ağır 12 kişi de yaralandı. Fransız polisi 350 kişilik ekiple üç kişiyi öldürdükten sonra yaralı olarak kaçan saldırganı yakalamak için operasyon başlattı.

Yaklaşık 10 dakika süren ve Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından terör saldırısı olarak değerlendirildiği açıklanan saldırının ardından meydandaki mağazalar ve lokantalar kapılarını kapatırken, sokaklardaki halk da bu mekanlara sığında. Strasbourg’daki Avrupa Parlamentosu da olayın ardından kapılarını kapattı. Parlamenterler, gazeteciler ve binadaki personelin dışarı çıkmasına izin verilmedi.

SALDIRGAN YARALI OLARAK KAÇTI

Saldırıyı gerçekleştiren saldırgan ise meydanda nöbet tutan terörle mücadele ekipleriyle girdiği çatışmada yaralandı. Saldırgan olay yerinden kaçarken Fransız polisi, saldırganı yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor. Fransız yetkililer olayın ardından dün gece halka evlerinde oturma ve  dışarı çıkmama çağrısı yaptı.  Gece boyunca operasyonu derinleştiren Fransız polisi, şüphelinin kimliğini Strasbourg doğumlu 29 yaşındaki Kuzey Afrika kökenli Chekatt Cherif (Şekat Şerif) olarak açıklayarak saldırganın “terör eylemi şüphelisi” olarak önceden güvenlik güçlerince bilindiğini kaydetti. Şüphelinin Fransa’yı terk edip etmediği henüz bilinmiyor. Fransız yetkililer saldırganın saldırıyı neden gerçekleştirdiğine dair henüz resmi bir açıklama yapmadı.

KURBANLAR İÇİN BİR GÜNLÜK YAS

Polis olayı aydınlatmak için beş kişinin ifadesine başvurdu. Strasburg Notre Dame Katedrali etrafında araştırma yapan polis ekipleri de çalışmalarını sonlandırarak katedral çevresinden ayrıldı. Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, saldırı sırasında sekizi ağır 12 kişinin yaralandığını açıkladı. Castaner, benzer saldırıların önüne geçmek için Noel pazarlarına yönelik güvenlik önlemlerini artıracaklarını söyledi. Strasbourg belediye başkanı da saldırıda ölenler için Çarşamba günü bir günlük yas ilan ettiklerini duyurdu.