Ağustos 2016’dan bu yana, Vatikan’ın Basın Bürosu  Direktörü ve Papa’nın sözcüsü  Greg Burke ve Müdür Yardımcısı Paloma Garcia Ovejero görevlerinde istifa etti. Papa Françesko, istifaları kabul etti.

İstifalarla boşalan Basın Bürosu direktörlüğüne geçici olarak Vatikan İletişim Bakanlığı sosyal medya koordinatörü  ve Vatikan Radyosu’nun  eski editör yardımcısı olan Alessandro Gisotti, getirildi.

Greg Burke, 31 Aralık’ta attığı bir dizi Tweet’le, Ovejero ile birlikte istifa ettiklerini ve istifalarının 1 Ocak’ta yürürlüğe gireceğini açıklamıştı. Burke, “Vatikan’ın İletişim Bürosu’nda Papa’nın yeni bir takım kurmakta tamamen özgür olduğunu düşünüyoruz.” şeklinde yazdı. Burke yayınladığı mesajda, “2012’de Vatikan’a katıldım. En azını söylemek gerekse bile büyüleyici bir deneyim oldu. Teşekkürler, Papa Françesko” diyerek Papa’ya teşekkür etti.

Ovejero ise Twitter’da İspanyolca olarak yayınladığı mesajında “Bu iki buçuk yıl için Kutsal Papa’ya teşekkür ederim! Greg, güveniniz, sabrınız ve örneğiniz için teşekkür ederim.” diye yazdı. İstifalardan kısa bir süre sonra Vatikan İletişim Bakanlığı’na yeni atamalar sonrasında geldi.

İletişim Bölümü’nün başkanı Ruffini de yaptığı açıklamada “Birlikte çalıştığımız bu birkaç ay boyunca, profesyonelliklerini, insanlıklarını, inançlarını takdir edebilirim. Dolayısıyla, bugüne kadar çalışmalarını yaptıkları özveri için onlara teşekkür ediyorum.” dedi. Ruffini, istifayla boşalan göreve geçici olarak getirilen Gisotti’nin basın bürosuna rehberlik etme kabiliyetlerine tamamen güvendiğini belirtti.

Göreve getirilen Alessandro Gisotti, açıklamasında, Papa’nın kendisine duyduğu güven için minnettarlığını ifade etti ve Burke ile Ovejero’ya arkadaşlıkları ve son iki buçuk yıl boyunca yaptıkları çalışma için teşekkür ederek “Bana verdiğim görevi elimden gelen en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacağım” dedi.

(CNA/ Seyfi Genç)