Etiyopya’nın Doğu Somali bölgesinde tüm üyeleri Müslüman olan bir Somali kabilesinin üyesi olarak büyüyen 25 yaşındaki genç adam, iki yıl önce Hristiyan oldu. Hristiyanlığa geçen Etiyopyalı bir polis memuru, meslektaşlarına inancını paylaştıktan sonra tutuklandı, işten atıldı ve ülkenin başka bir yerine taşınması istendi.

World Watch Monitor‘a konuşan yerel bir kaynak, yerel paramiliter bir grup olan Liyou polis gücündeki meslektaşlarıyla üniformalıyken Hristiyan inancı hakkında konuştuğu için Somali İnsan Hakları Kurumu’na şikayet edildiğini söyledi. Kendisini etnik Somalili olarak tanımlayan İnsan Hakları Dairesi başkan yardımcısının kabile içinde bir Hristiyan olduğunu öğrendiğinde şaşırdığını ve adı Adane olarak kodlanan genç adama İslam’a dönmesini tavsiye ettiğini söyledi. Adane, dini özgürlüklerin anayasal bir hak olduğunu belirterek bunu reddetti. Daha sonra da tutuklandı.

İnsan Hakları Dairesi başkanının müdahalesinin ardından Adane, polislikten atılarak serbest bırakıldı. Başkan, Adane’ye çok fazla düşman edindiğini belirterek başka bir bölgeye taşınmasını tavsiye etti.

ETİYOPYA’DA HRİSTİYANLARIN DURUMU ZORLU

Doğu Somali’de Müslüman çoğunluk arasında yaşayan Hristiyanlar inançlarından ötürü ailelerinden ve toplumdan dışlanabilir, etnik bir gerilimi patladığında ise savunmasız kalabilirler.

Doğu Etiyopya’daki Oromo ve Somali halkı arasında yıllarca süren etnik çatışma yaklaşık 3 milyon Etiyopyalıyı yerinden etti. Geçen yıl ağustos ayında patlak veren şiddet olaylarında ise, bir çok Hristiyan öldürüldü ve kiliseler yakıldı. İki ay önce, Somali bölgesinin batısındaki Oromia’nın Balya Goba bölgesinde ise 20 Hristiyan öldürüldü.

Etiyopya, Open Doors International’ın Hristiyan olarak yaşamanın en zor olduğu 50 ülke arasında 28’inci sırada yer alıyor. (WWM/SG)