Christian Post’ta yer alan habere göre İzmir Diriliş Kilisesi Pastörü Andew Brunson ve eşi Norine Brunson, şartların uygun olması halinde yeniden Türkiye’ye dönerek Türkiye’de kilise için hizmet etmeye devam etmek istediklerini açıkladı.

TÜRK HALKINI SEVİYORUZ

Brunson gazeteye verdiği demeçte, Türkiye’ye geri dönmeyi umduklarını belirterek, Türk halkına Tanrı’nın sevgisini anlatmak istediklerini söyledi. Pastör Andrew Brunson, 25 yıl önce Tanrı’nın kendisini Türk halkına hizmet etmek için gönderdiğini belirterek çektiği sıkıntılara rağmen Türk halkını sevdiğini söyleyerek, “Eğer bu mümkün olsaydı geri dönerdik. Geri dönmeyi çok istiyoruz, Türk halkını seviyoruz, çünkü Tanrı’nın oradaki insanları sevdiğine inanıyoruz. Tanrı’nın onlara sevgisini göstermek istiyoruz. Bir gün şartların geri dönmemiz için doğru olacağını umuyoruz. ” dedi.

“TANRI’YA GÖRKEMİNİ SUNMALIYIZ”

Geçtiğimiz çarşamba günü Amerikan Senatosu Uluslararası Dini Özgürlük Komisyonu üyeleriyle bir araya gelen Brunson, komisyon üyelerine serbest bırakılmasını sağlamak için yorulmadan çalıştıkları için teşekkür etti. Brunson, komisyonun, sadece ABD’de değil dünya çapında inanç haklarıyla ilgili savunuculuk yapmasının takdire şayan bir durum olduğunu söyledi. Pastör’ün eşi Norine Brunson da dünya çapındaki benzer tüm olayların kendilerinin başına gelen gibi neticelenmediğini belirterek Komisyona, “Lütfen görevinizi yapmaya devam edin, Tanrı’ya görkemini sunmalıyız” dedi.

GERÇEK, YAYINLARIN TAM TERSİ

Amerikan Senatosu Uluslararası Dini Özgürlük Komisyonu üyelerine hitap eden Pastör Andrew Brunson, Türkiye’deki kiliseler için daha büyük zorlukların olacağını düşündüğünü belirterek, “Şu anda daha fazla kısıtlama var. Çok sayıda müjdeci sınır dışı edildi. Benim örneğimde olduğu gibi, hükumetin desteklediği veya hükumetle bağlantılı yayın organlarında Hristiyanların oldukça olumsuz bir resmini çizen, benim bir terörist olduğumu veya Hristiyanların terörist grupları desteklediğini ve ülkeyi bölmek istediğimizi iddia eden yayınlar yapıldı. Ancak gerçek bunun tam tersi, Türkiye’deki Hristiyanların kendi ulusları için dua ettiklerini ve ülkelerini kutsama arzusu duyduklarını vurguladı.

ANILARINI YAZIYOR

Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz 2016’da darbe girişiminde bulunmasından birkaç ay sonra önce Milli Güvenliği tehdit, ardından bölücü terör örgütü üyeliği suçlaması yöneltilen bu suçlamalar tutmayınca FETÖ üyeliği yakıştırılmaya çalışılarak yaklaşık 2 yıl tutuklu yargılanan İzmir Diriliş Kilisesi Pastörü Andrew Brunson, 2018 yılının Ekim ayında tahliye edildikten sonra ABD’ye döndü. Oval Ofis’te ABD Başkanı Trump ile buluşarak onun için dua etmişti. Brunson şu aralar sonbaharda yayınlanması planlanan kitabı için anılarımı yazmakla meşgul. (CP/SG)