Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na ve Medeni Kanuna göre kurulan Cankurtaran Kilisesi Derneği’nin tabelası Üsküdar Belediyesi ekipleri tarafından, kilise yetkililerine haber verilmeden gece yarısı indirildi.

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde faaliyet gösteren ve bölgedeki Protestan kilise üyelerini bir araya getiren Cankurtaran Kilisesi Derneği’nin tabelası, kilise derneği yetkililerine söküm için haber verilmeden Üsküdar Belediyesi ekiplerinin gece yarısı operasyonuyla, vinçler kullanılarak derneğin bulunduğu binanın çatısından spirallerle kesilerek indirildi.

“DÖNERCİ OLSAYDINIZ DURUM FARKLI OLURDU”

İstanbul’un Üsküdar İlçesinin Bağlarbaşı semtinde faaliyet gösteren Cankurtaran Kilisesi Derneği’nin başkanı Pastör Hakan Taştan, durum karşısında şaşkınlığa uğradıklarını belirterek, “Bize tabela ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden ana artere baktığı için indirilmesi yönünde tebligat geldi. Yetkililerle konuşarak indireceğimizi söyledik. Üsküdar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, kendilerinin vinç getirerek sökeceğini söyledi. Bunun üzerine biz de bu indirmenin yanlış anlaşılmalara sebebiyet verilmemesi için gündüz ve bizim gözetimimizde yapılmasını istedik. Fakat bize haber dahi verilmeden gece 11’de başlayan söküm işleminden gece yarısı, civardaki esnaf arkadaşlardan gelen telefonla haberdar olduk” dedi.

Cankurtaran Kilisesi Derneği Başkanı Pastör Hakan Taştan

Taştan, Büyükşehir Belediyesi’ne giderek tabelanın kaldırılma gerekçesini öğrenmek istediğinde kendisine açık ve net bilgi verilmediğini belirterek, “Yönetmeliklere uygun olmadığını söylediler. Onlara bölgedeki tüm tabelaların aynı durumda olduğunu söylediğimde ise cevap veremediler, dönerci olsaydınız durum farklı olurdu demekle yetindiler” şeklinde konuştu.

GEREKÇE “KİŞİSEL RAHATSIZLIK”

HristiyanHaber’e bilgi veren Pastör Taştan, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi görevlileri tarafından aralarında bir milletvekilinin de bulunduğu yoldan geçen vatandaşların rahatsızlık duyduklarını belirterek şikayet etmeleri üzerine tabelamızın kaldırılması gerektiği söylendi. Böylece tamamen yasal olan derneğimizin tabelası, kişisel rahatsızlık gerekçesiyle kaldırıldı. Böylesi bir olay hukuk devletinde kabul edilemez bir durumdur” ifadelerini kullandı.

2017 yılında kurulan Cankurtaran Kilisesi Derneği, 1 Haziran 2017 yılından bu yana aynı binada faaliyetlerini sürdürüyor. Derneğin Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde de şubesi bulunuyor.

SEYFİ GENÇ