Güney Amerika ülkesi Kolombiya’da bir kilisenin pastörü kilise toplantısından sonra silahlı bir grubun saldırısına uğradı. Ülkenin slahlı grupların ve şiddet eylemlerinin yaygın olduğu Kuzeybatı kesiminde meydana gelen olayda pastör yaşamını yitirdi. Kolombiya’nın bu bölgesinde kiliseler gençleri şiddet eylemlerinden ve suçtan uzak tutmaya özendirdikleri için suç örgütlerinin hedefi konumunda.

Kolombiya’nın kuzeybatısındaki Antioquia eyaletinin Caucasia şehrinde meydana gelen olayda, 24 yaşındaki Pastör Leider Moline, kilisedeki vaazdan sonra dışarıya çıktığında dışarıda bekleyen çetelerin silahlı saldırısına uğradı. Vücudun beş kurşun isabet eden genç pastör yaşamını yitirdi.

YASADIŞI GRUPLARIN EGEMENLİK MÜCADELESİ

Tutkulu bir vaiz olarak tanınan Pastör Molina, Kolombiya’nın başkenti Bogota’nın 670 kilometre kuzeyindeki kilisesi ve şehri için çalışan aktif bir gençlik lideri olarak biliniyordu. World Wacht Monitor’a konuşan yerel kaynakların verdiği bilgiye göre Kolombiya’nın Caucasia bölgesinde son 4 aydır şiddet olaylarında bir artış yaşanıyor. Silahlı gruplar, uyuşturucu kaçakçılığı rotalarının ve yasadışı malların kontrolü için mücadele ediyor. Yerel kaynağa göre, Komünist gerillalar, paramiliter gruplar, suç çeteleri ve uyuşturucu kartelleri, Kilise’nin yok edilmesi gereken bir düşman olduğunu düşünüyor. Çünkü kilise liderlerinin ve pastörlerin vaazları ve cesur eylemleri sayesinde, birçok genç insan silahlı çatışma ve yasadışı faaliyetlerden uzaklaştı. Bu durum da kilise önderelerini ve pastörleri bu grupların hedefi haline getiriyor.

İKİ PASTÖR DAHA ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Bölgede geçtiğimiz eylül ayında da iki pastör daha öldürüldü. Sosyal ve dini bir lider olan Pastör Galarza, ailesinin gözleri önünde vurularak öldürüldü. 55 yaşındaki Pastor Elfren Martínez Pérez, bir neo-paramiliter grubun üyelerine ulaşım konusunda yardım etmeyi reddetmesinin ardından evinin önünde öldürüldü.

WWM’ye konuşan kaynak bölgedeki kilise üyelerinin korku içinde olduğunu belirterek “Bazı Hristiyanlar aileleriyle birlikte bölgeden kaçarken, diğerleri hükümetin müdahalesini beklemeye devam etmeye karar verdi. Ancak kilise liderleri ölüm tehditlerine rağmen çalışmalarına devam ediyor” dedi. (WWM/SG)