Hristiyan Hizmet gemisi Logos Hope (Umut Sözü), dünyadaki kiliselere ve topluluklara fiilî desteğin yanı sıra, Müjde’yi insanlarla buluşturmasının 10. yılını kutluyor.

Operation Mobilisation tarafından işletilen gemi, ilk olarak 2009 yılında dört yüz Hristiyan gönüllüden oluşan uluslararası bir mürettebatla sefere çıkmıştı. Demirlediği limanlarda konuşulan yerel dillerin yanı sıra İngilizce olarak beş bin farkı başlık altındaki kitabı taşıyan gemi, dünyanın en büyük yüzen kitap fuarı unvanını da taşıyor.

Kilise önderlerinin limana demirlediğinde gemiye binerek, başka şekilde ulaşmalarının zor olduğu Hristiyanlık ve eğitim ile ilgili kaynaklara ulaşmalarını sağlayan eşsiz bir konsepte sahip olan Logos Hope, 10 yılda, 68 ülke ve bölgede 116 limanı ziyaret etti ve 8 milyon ziyaretçiyi ağırladı.

Gemi limana demirlediğinde mürettebat da yerel toplulukların müjdeleme projelerinin uygulanmasına destek oluyor. Ayrıca mürettebatın bir kısmı, gemiyi gezmek ve gemideki kitapçıyı ziyaret etmek isteyen halka da yardımcı oluyor.

8 MİLYON KİTABI OKURLARA ULAŞTIRDI

Logos Hope’un Guatemala seferi sırasında gemiyi ziyaret eden halk

Gemide bugüne kadar yaklaşık 2,5 milyon Hristiyanlıkla ilgili kitap ve Kutsal Kitap’ın yanı sıra kitabevinde 5.5 milyon Hristiyan olmayan türlerde kitap satıldı.

Her ne kadar gemi son on yıldır Hristiyan hizmeti için kullanılıyor olsa da aslında çok daha eski. Şimdiki adıyla Logos Hope, sefere 46 yıl önce Almanya’da araba vapuru olarak başladı. 2004 yılında Operation Mobilisation tarafından satın alındı ve birkaç yıl boyunca hizmete uygun hale getirmek için tadilattan geçirildi. Yenileme iki yeni güvertenin eklenmesini içeriyordu ve nihayet 2009’da OM’nun diğer hizmet gemileri olan ve daha önce Türkiye’yi de ziyaret eden Logos ve, Doulos ile Logos II’nin izlerini takip ederek hizmete girdi. Bir hizmet gemisi olarak ilk seferinde yaptığı yolculuk 19 Şubat 2009’da Danimarka’nın Koege limanından İsveç’in Göteborg limanına oldu.

Geminin on yıldır kaptanlığını yürüten Dirk Colenbrander, “Benim için en önemli şeylerden biri, her limanı terk ederken mürettebatın kişisel hikayelerini paylaşması ve Tanrı’nın onları o bölgede tanıştığı insanların hayatlarını değiştirmek için nasıl kullandığını duymasıdır” dedi.

Gemi, şu anda iki yıllık Latin Amerika seferine devam ediyor. 10. yıl kutlaması da geminin şu anda bulunduğu Şili’de yapıldı. (CT/SG)