Nazi karşıtlığıyla bilinen ve Protestan Kiliselerinin Nazilere karşı direnmesine öncülük eden Alman İlahiyatçı Dietrich Bonhoeffer’ın pek çok dile çevrilen iki kitabı, Birlikte Yaşam ve Mezmurlar, Türkçeye çevrilerek tek cilt halinde Haberci Yayın tarafından basıldı.

“Nazilere direnen bir profesörün kaleminden” alt başlığıyla yayınlanan Birlikte Yaşam & Mezmurlar Debora Häde tarafından Almanca orijinalinden Türkçeye çevrildi.

Hitler 1933 yılında Almanya’da iktidara el koyduktan sonra sadece devleti değil kiliseleri de kendi kötü ideolojisine ve planlarına göre biçimlendirmeye girişti. Protestan Kilisesi’nin bir kısmı ‘İnancını Beyan Eden Kilise’ (‘Bekennende Kirche’) adı altında Hitler’in ideolojisine boyun eğmedi. Bonhoeffer bu grup adına genç teoloji öğrencilerine ders vermeye başladı. Bu ‘Vaiz Semineri’ kapsamında öğrencilere sadece ders verilmiyor, hocalar ve öğrenciler birkaç ay için hayatlarını da birlikte geçiriyorlardı. Bonhoeffer, işte bu tecrübelerden ilham alarak ‘Birlikte Yaşam’ kitabını kaleme alıp 1939 yılında yayınladı. ‘Birlikte Yaşam’ Bonhoeffer’in bugüne kadar en çok satan kitabı oldu ve dünyanın birçok diline çevrildi.

Bu cildin ‘Mezmurlar: Kutsal Kitap’ın Dua Kitabı’ adlı ikinci eseri Bonhoeffer’in ‘Vaiz Semineri’ndeki bazı derslerinden oluşuyor.

Bonhoeffer, kitabının yayınlanmasından kısa bir süre sonra Naziler tarafından tutuklanarak toplama kampına gönderildi. II. Dünya Savaşı’nın bitimine bir aydan daha kısa bir süre kalmışken 9 Nisan 1945 sabahı henüz 38 yaşındayken Flossenbürg Nazi toplama kampında asılarak öldürüldü. Bonhoeffer, idam edilmeden önce bir gardiyana şöyle demişti: ‘Bu bir sondur, ama benim için hayatın başlangıcıdır.’

SEYFİ GENÇ