Protestan Kiliseler Derneği (TeK) yönetim kurulu, tırmanan Hindistan-Pakistan geriliminin son bulması ve barışın sağlanması için bir bildiri yayınladı. Dernek tarafından yayınlanan bildiride, barışın ve huzurun gelmesi için kiliselerde dua edildiği bildirildi.
Protestan Kiliseler Derneği tarafından yayınlanan bildiride “İçinde yaşadığımız dünya ve yaşadığımız zamanlar tüm gelişmiş iletişim ağlarına ve teknolojilere rağmen, iletişimsizliklerin, yanlış anlaşılmaların ve gerginliklerin de iletişim olanakları ve teknolojiyle aynı oranda arttığı bir çağ olmuştur” denilerek iletişimsizliğin son örneğinin Hindistan ve Pakistan arasında yaşanan gerilim ve çatışmalar olduğu belirtildi.

PROTESTAN KİLİSELER’DEN BARIŞ VE HUZUR İÇİN DUA
Türkiye’deki Hristiyanlar olarak Hindistan ve Pakistan arasında son günlerde hızlıca tırmanan gerginlikleri endişeyle izlediklerini belirten Protestan Kiliseler Derneği Yönetim Kurulu, iki ülke arasında barış ve huzur ortamının yeniden sağlanması ve kalıcı barış için dua ettiklerini açıkladı.
TeK yönetim kurulundan yapılan açıklamada, “İki ülke arasındaki gerginlik ve şimdilik sınırlı seviyedeki çatışmaların savaşa dönüşmesi halinde milyonlarca insanın yaşamının yitirebileceğinin konuşulduğu bu durumun bir an önce ve daha büyük çatışmalar meydana gelmeden son bulması için dua ediyoruz. İncil’de Barış Prensi olarak da adlandırılan İsa Mesih’in öğrencileri olan bizler sadece Hindistan ve Pakistan değil tüm dünyadaki savaş ve çatışmaların sona ermesi, barışın gelmesi için dua ediyoruz.” denildi.

YÖNETİCİ VE LİDERLERE ÇAĞRI
TeK yönetim kurulu tarafından yayınlanan açıklamada çatışmanın başladığı günden şimdiye kadar her iki taraftan da yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı dilerken, yaralılara şifa dileklerini ileterek, “Hem Pakistan, hem Hindistan yetkilileriyle dünya liderlerini bu konuda hikmetli davranmaya ve barış için adım atmaya davet ediyoruz” denildi.