Tüm dünyadaki kiliselerde Paskalya Orucunun başlangıç tarihi olan Kül Çarşambası için ayin düzenleniyor.
İsa Mesih’in Dirildiği günü olan Paskalya Bayramına kadar sürecek 40 günlük Büyük Paskalya Orucu’nun başlangıcı olan Kül Çarşambası, geleneksel kiliseler olan Ortodoks ve Katolik kiliselerinin yanı sıra Anglikan, Luteryen ve Presbiteryen gibi Protestan kiliselerinde de kutlanıyor. Bu kiliselerde Kül Çarşambası için özel akşam ayini düzenleniyor. Ayinden sonra kilise önderi tarafından önceki yılın Zeytindalı Pazarı veya Palmiye Pazarı olarak bilinen İsa Mesih’in Yeruşalim’e girişinin anıldığı bayramda kullanılan palmiye veya zeytin dal ve yapraklarının yakılmasıyla elde edilen küller, imanlıların alnına haç biçiminde sürülüyor.

BÜYÜK PASKALYA ORUCU BAŞLIYOR

Büyük Paskalya Orucu, Lent veya Karem dönemi olarak da bilinen kırk günlük süre, Türkçede Alçalış Dönemi olarak anılıyor. Alna kül serpilmesi de Kutsal Kitap’ta kibrini yenme, alçakgönüllüğüge ulaşma çabasının bir sembolu olarak yer alıyor. 40 günlük bu oruç döneminde insanlar oruç ve dua aracılığıyla benlikleriyle mücadele ediyorlar. Alna sürülen haç biçimindeki küller de bunun sembolü olarak kabul ediliyor. Bu 40 günlük oruçta Katolik ve Ortodokslar et veya hayvansal ürün yememeye dikkat ederken, bunu başaramayanlar veya hali hazırda vegan veya vejeteryan beslenenler içinse vazgeçmekte zorlandıkları internet, çikolata vb gibi bir şeyden bu 40 gün için vazgeçmeleri bekleniyor.

PROTESTAN KİLİSELER DERNEĞİ’NDEN KUTLAMA MESAJI

Kül Çarşambası için Türkiye’deki tüm Katolik kiliselerinin yanı sıra İstanbul Taksim’deki Pera Diriliş Kilisesi’nde de kilise topluluğuna açık bir ayin düzenlenecek.
Protestan Kiliseler Derneği Yönetim Kurulu, Kül Çarşambası ve Alçalış Dönemi’nin başlamasıyla ilgili bir mesaj yayınlayarak tüm Hristiyan dünyasını bu dönemde birlik içinde, güçlü bir imanla İsa Mesih’i yüceltmeye ve benlikleriyle mücadele etmeye çağırdı. Dernekten yapılan açıklamada, “Türkiye ve dünyadaki tüm Hristiyanların Alçalış Dönemini kutluyoruz. Dualarımız ve düşüncelerimizle bu dönemde oruç tutan kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” denildi.

SEYFİ GENÇ