Türkiye Ermenilerinin 84. Patriği 2 Mesrob Mutafyan, pazar günü Kumkapı’daki Ermeni Patrikhanesi Ana Kilisesi’nde düzenlenen törenin ardından Şişli Ermeni Mezarlığı’ndaki Patrikler Bölümüne defnedildi.

Yurt içinden ve yurt dışından binlece kişinin katıldığı cenaze töreninde Protestan Kiliseler Derneği yönetim kurulu üyesi Vahan İsaoğlu temsil etti. Eçmiadzin, Yeruşalim ve Beyrut’tan törene katılmak için gelen Ermeni Kilisesi’nin üst düzey din adamlarının yönettiği cenaze törenine sivil toplum temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve hükûmet temsilcileri de yer aldı. Ermeni toplumunun cenaze törenine ilgisi büyük oldu.

Cenaze törenine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, AK Parti milletvekili Markar Esayan, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, CHP Adalar Belediye Başkan Adayı Erdem Gül, HDP milletvekili Garo Paylan katıldı. Türkiye Katolik Ermenileri Ruhani Önderi Kerabaydzar Levon Zekiyan ve Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Pastörü Kirkor Ağabaloğlu da hazır bulunurken Ekümenik Patrikhane, Süryani Kilisesi, Yahudi Hahambaşılığı ve Katolik Kiliseleri de törene temsilci gönderdi. Törende Papa Françesko’nun veda mesajı da okundu.

Cenaze töreninin ardınan müteveffa Patrik Mutafyan, Şişli Ermeni Mezarlığı’na götürüldü. Patrik Ermeni kilisesi geleneklerine göre mezara yerleştirildi. Patrik, 7 gün boyunca dualar eşliğinde atılan topraklarla gömülecek.