Dünya’ın en ünlü ve en çok ziyaretçi çeken katedrallerinden biri olan Fransa’nın başkenti Paris’teki Notre Dame Katedrali, dün akşam meydana gelen yangınla ağır hasar gördü.

Yılda 14 milyondan fazla ziyaretçi çeken Katedral’de saat 19’a doğru başlayan yangın 500’den fazla itfaiyecinin müdahalesiyle ancak sabaha karşı 4’e doğru kontrol altına alındı. Yangında 856 yıllık katedralin bir kulesi tamamen yanarak devrildi. Binanın çatısı da tamamen yanarak çöktü. İki kule ile taş gövdesi yangından kurtarıldı.

Notre Dame Katedrali’nin hazinesinde yer alan paha biçilemez liturjik eserler ve sanat eserleri tahliye edilerek kurtarıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, tüm Hristiyanlar için manevi değeri yüksek olan Notre Dame Katedrali’nin yeniden inşa edileceğini açıkladı. Katedralin yeniden yapımı için yüzlerce milyon Avroya ihtiyaç olacağı belirtilirken, Fransa’nın zenginlerinden olan Pinault ailesi, tamirat için 100 milyon Euro bağışladıklarını duyurdu.

NOTRE DAME DE PARİS

Katedral inşa edildiği 1345 yılından bu yana sürekli genişletme, yenileme ve geliştirmeye tabi tutulduğundan günümüzde bir ibadet mekanından çok müzeye dönüşmüştür. Katedral, Paris başepiskoposluğuna ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Paris’in diğer tüm önemli yapıları gibi Seine Nehri’nin kıyısında bulunan Notre Dame Katedrali, ilk gotik katedrallerden biridir ve gotik dönem boyunca inşası sürmüştür. Fransız gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinmektedir.

Meryem Ana’ya ithafen isimlendirilen Paris Notre Dame Katedrali, sadece aziz ve melek heykelleriyle değil, Kutsal Kitap’tan öykülerin yer aldığı gül desenli pencereleri kaplayan vitraylarıyla da ilgi çekiyor. Bu eserler natüralizm akımının eserlerdeki ağır etkisi sebebiyle Orta çağ Romanesk mimari üslubundan sonra pek görülmemiş bir dünyevilik içermesiyle öne çıkmaktadır.

Notre Dame de Paris dünyada ana yapıdan ayrı payandaların kullanıldığı ilk binalardandır. Bina özgün tasarımında bu payandalar olmamasına karşın yapım başladıktan sonra gotik mimaride kullanılan ince duvarlar yükseldikçe duvarlarda dışa doğru oluşan gerilimlerden dolayı çatlamalar başlamıştır. Yapının çökmesinin engellemek için bu destekler düşünülerek uygulanmıştır.

Yapım süreci boyunca çok sayıda mimar çalıştığı için de değişik yüksekliklerde değişik stiller görülmektedir.

Katedralin ana kubbesi 34 metre yüksekliktedir. Batı cephesindeki kuleler 69’ar metre yüksekliktedir. Çan kulesine gitgide daralan toplam 422 basamakla çıkılır.