Sri Lanka’da kilise ve otellere düzenlenen terör saldırılarında yaşamını yitirenlerin sayısı 310’a yükseldi, yaralıların sayısı ise 500’ü geçti. Ülkede Olağanüstü Hal ilan edildi.

Saldırganları yakalamak için operasyon düzenleyen Sri Lanka 3 Sri Lankalı polis ise saldırganların birinin kendini patlatması nedeniyle yaşamını yitirdi. Sri Lanka’da İngilizce olarak yayın yapan Sri Lanka Daily Mirror gazetesinin haberine göre henüz hiçbir örgütün üstlenmediği saldırıların ardından IŞİD yanlısı gruplar internet sitelerinde kutlama mesajı yayınladı. Sri Lanka istihbaratı, saldırıyı adı henüz bilinmeyen yeni kurulmuş bir aşırılık yanlısı örgütün yapmış olmasından şüpheleniyor. Şimdiye kadar saldırılarla ilgili olarak 40 kişi gözaltına alındı.

Polis ekipleri bir kilise yakınına park edilmiş minibüsün içinde de patlamamış bomba düzeneği buldu. Düzenek bomba imha uzmanları gözetiminde kontrollü olarak patlatılarak imha edildi. Öte yandan saldırılardan 10 gün önce istihbarat birimleri tarafından önemli yerlere saldırı yapılacağı istihbaratının bilgisi gönderildiği açıklanırken, emniyet güçlerinin bu istihbaratı neden dikkate almadığı soruşturuluyor.

Sri Lanka hükümeti saldırılarda yaşamlarını yitirenleri anmak için 23 Nisan’da ulusal yas ilan etti. Saldırıda yaşamını yitirenler için cenaze töreni düzenlendi.