Yazıyı görüntüle

Marmara Bölgesi’ndeki Protestan kilise ve toplulukların önderleri ve davetliler, kardeşliklerini pekiştirmek, kiliseler ve önderler arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunmak üzere kahvaltıda bir araya geldi.

Üsküdar Yaşam Aile Kilisesi’nin ev sahipliğinde bir araya gelen kilise önderleri ve davetliler Üsküdar’da buluştu. Birlikte yapılan kahvaltının ardından kilise önderleri hep birlikte ibadet etti. Agape Kilisesi Pastörü Daniel Günay ve İzmit Protestan Kilisesi Pastörü Emre Karaali tarafından yönetilen ibadetin ardından İstanbul Protestan Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Marc Madrigal tarafından konferans verildi. Madrigal konuşmasında günahların itirafı ile tövbe arasındaki farka dikkat çekerek, günahı itirafın tövbe olarak anlaşıldığına dikkat çekerek bu iki kavramın aynı olmadığını söyledi. Madrigal konuşmasında şunları söyledi:

İMANLILAR PASTÖRLERİ ÖRNEK ALIYOR

“Ülkenin değişmesini istiyorsan ilk önce kendisinin değişmesi gerekiyor. Ülkenin dönüşümünü istiyorsak dönüşüm ilk önce kendi bireysel hayatınızla başlamalı. Ben ne yapıyorum? Bu sorunun bir parçası mıyım? Ne yapmam gerekiyor? Diye düşündüm. Bir dönem evde tabletler, bilgisayarlar, ekranlar vardı. Baktım bu ekranlar beni Rab’den kopartıyor, Rab’den soğutuyor. İnternete ilan koyup hepsini elden çıkardım, televizyonu bile sattım. Bu ilanları gören kilisemizdeki gençlerden biri şok oldu. “Neden satıyorsun bunları?” diye sordu. Genç olduğundan, bunları almak için para biriktiriyor, bense bunları artık istemiyorum. Anlamıyordu. Ben de dedim, bunlar çok fazla zamanımı alıyor. Ben bunlardan kurtulmak istiyorum. Dikkatimi çalıyorlar. Şok olmuştu, çünkü bir tövbe eylemi görmüştü. Demek ki bunu da bizim örneklememiz lazım. İnsanlara tövbeyi öğretiyoruz. Öğretebiliriz de. Ama insanlar, birçok yeni imanlı küçük çocuk gibidir. Onlar bize bakıyor. O zaman bizim de bir şekilde bunları kendi hayatımızda örneklememiz lazım ki onlar da bu şekilde öğrenebilsinler. Onlar da bize baktıklarında bunu görerek onlar da değişmek istesinler. Onlar değiştikçe toplum da değişecektir.

SADECE İTİRAF ETMEKLE KALMA!

Son zamanlarda şu konularda çok düşünüyorum: Neden kilisemizde adanmışlık eksikliği var? Neden bir imanlı bir pazar gelip üç pazar gelmiyor? Neden hareketlilik yok kilisede? Sonra bakıyorum ki galiba unuttuğumuz çok temel bir prensip var İsa’nın Yahya’nın mesajında da bunu görebiliriz. Eski hayatına, eski alışkanlıklarına sırtını çevir. Bunları sadece itiraf etmekle kalma, aynı zamanda gereken değişiklikleri de hayatında yap. İşte o zaman Göklerin Egemenliği gelecektir, işte o zaman uyanış gelir, işte o zaman Kutsal Ruh güçlü bir şekilde gelecektir.”

Kilise önderleri konferansın ardından dua ederek toplantıyı sonlandırdı.

SEYFİ GENÇ