İstanbul’daki Protestan kiliseleri Polonezköy’de ortak piknik düzenledi. 11 kilisenin ortak etkinliğine 450 civarı Protestan katıldı.

Agape Kilisesi, Zeytinburnu İsa Mesih İmanlıları Kilisesi ve Bahçelievler Lütuf Kilisesi kilisesi tarafından organize edilen pikniğe İstanbul genelinde ibadetini sürdüren 11 kilise ve topluluk katıldı. İlk kez geçtiğimiz yıl düzenlenen Protestan Kiliseleri Ortak Piknik etkinliğinin ikincisi 26 Mayıs 2019 Pazar günü Beykoz Polonezköy Cumhuriyet Mahallesi’nde yapıldı. Ortak pikniğe bu yıl 11 kilise katıldı. Pikniğe geçen yıl 350 civarında kilise üyesi katılırken bu yıl sayı 450’ye yükseldi.

Pikniğe; Bahçelievler Lütuf Kilisesi, Altıntepe Protestan Kilisesi, Zeytinburnu İsa Mesih İmanlıları Kilisesi, Kadıköy Uluslararası Topluluğu, Eminönü Agape Kilisesi, Bakırköy Babtist Kilisesi, Son Buyruk Kilisesi, Sevgi Kilisesi, Bible House, Lütuf Yolu Kilisesi ve Yaşam Kiliseleri katıldı.

Pikniğe katılmak için günün erken saatlerinden itibaren otobüsler, minibüsler ve özel araçlarıyla gelen kilise üyeleri, önceden hazırlanan piknik alanına geçerek hep birlikte pazar ibadetini gerçekleştirdi. Bahçelievler Lütuf Kilisesi Pastörü Semir Serkek’in ibadet ve duaları yönettiği pazar ibadetinde, tapınma grubunu Zeytinburnu İsa Mesih İmanlıları kilisesinden Murat Susmak yönetti. Piknikte vaaz ise Altıntepe Protestan Kilisesi’nin Ruhani Önderi Carlos Madrigal tarafından verildi. Madrigal vaazında, katılımcıları olgun inanlının sıkıntılar karşısında şikayet etmediğini, tam tersine başka insanların yüreklerini ferahlattığı konusunda paylaşım yaptı.

Duaların ardından kilise üyeleri, Sevgi Sofrası olarak adlandırılan ortak sofrada hep birlikte yemek yedi. Kiliselerin tapınma gruplarının çeşitli ilahileri seslendirdiği yemek sonrasında çocuklar için çeşitli etkinlikler düzenlendi. Kilise üyeleri de çuval yarışıyla eğlenceli vakit geçirdi. Etkinliklerin ardından kilise üyesi gençler canlı jazz dinletisi gerçekleştirdi. Özellikle Murat Susmak’ın doğaçlama jazz performansı göz doldurarak dinleyenlerden büyük alkış aldı.

Hristiyan Haber’e piknik hakkında bilgi veren piknik organizatörlerinden Habib Anlı, geçen yıla oranla katılım artışının sevindirici olduğunu belirterek, “İnsanlarımız senede bir gün bile olsa bir araya gelmek, açık havada birlikte vakit geçirmek istiyor. Bu yemyeşil tesis de piknik yapmak ve tazelenmek için bire bir. Burada hem ruhsal hem de fiziken tazelenmiş olarak dönüyoruz” dedi.

SEYFİ GENÇ