Apokrif (Deuterokanonik) Kitapların Türkçe tercümeleri, akıllı telefonlarda en çok kullanılan Kutsal Kitap uygulaması olan You Version’a eklendi.

İsa Mesih’ten önceki yüzyıllardaki Yahudi tarihi, yaşamı, düşüncesi, ibadeti ve dinsel gelenekleri hakkında bilgiler veren bu nedenle de Martin Luther tarafından “okunması iyi ve yararlı kitaplar” olarak tanımlanan Apokrif Kitaplar, Protestanlar tarafından Kutsal Kitap’ın bir parçası olarak kabul edilmiyor. Katolik ve Ortodoks kiliseleri ise “Deuterokanonik” yani Kutsal Kitap listesinde ikinci derecede yer alan kitaplar olarak adlandırıyor.

Roma Katolik Kilisesi 1546 yılında Trent Konsülü’nde alınan kararla bu kitapları Kutsal Kitap’ın bir parçası olarak kabul etti. Birçok Ortodoks din bilgini ise, Atanasyus ve Jerome’nin çizgisini izleyerek bu kitapların Kutsal Yazılar’ ın diğer bölümlerinden daha az yetkili olduğunu kabul etmektedir.

Apokrif Kitaplar Kitabı Mukaddes Şirketi ve YouVersion’ın ortak çalışmasıyla “You Version Kutsal Kitap” uygulamasına eklendi. Apokrif Kitapları telefonunuzdan okuyabilmek için uygulamayı indirdikten sonra Türkçe kitaplar kısmında “KKDEU – Kutsal Kitap ve Deuterokanonik Kitaplar”ın seçilmesi gerekiyor.

Uygulamaya eklenen KKDEU’de Tobit, Yudit, Ester, Bilgelik, Sirak, Baruk, Yeremya’nın Mektubu, Azarya’nın Duası, Suzanna, Bel ve Ejderha, 1. Makabeler, 2. Makabeler, 3. Makabeler, Esdras, Ezra, Maneşşe’nin Duası, 151. Mezmur ve 4. Makabeler bölümleri yer alıyor.