İstanbul Luteryen Kilisesi ve Kitabı Mukaddes Şirketi’nin işbirliği ile yayınlanan Kutsal Yazılar’ı Keşif Serisi’nin ikinci kitabı Luka çok yayında vitrinlerdeki yerini alacak.

Reformasyonun 500. yılı nedeniyle geçen yıl (2018) şubat ayında yayınına başlanan Kutsal Yazılar’ı Keşif serisinin ilk kitabı olarak Yuhanna yayınlanmıştı. Martin Luther’in Kutsal Kitap üzerindeki yorum ve etütlerini içeren kitapların Luka Bölümünün ele alan ikinci kitabı Kitabı Mukaddes Şirketi tarafından yayına hazırlandı. Kitap bir kaç hafta içinde satışa sunulacak.

İstanbul Luteryen Kilisesi, Kitabı Mukaddes Şirketi ve Lutheran Heritage Foundation’un işbirliğiyle hazırlanan Kutsal Yazılar’ı Keşif Serisi ile Concordia Publishing House tarafından İngilizce yayımlanan Lutheran Study Bible’in seçilmiş bölüm ve makalelerinin kolay bir biçimde Türkçe okuyuculara sunulması hedefleniyor. Serinin kitaplarında Tanrı Sözü her şeyin merkezinde bulunuyor. Kutsal Kitap’ın diğer bölümleriyle bağlantı, bol miktarda çapraz başvuru yoluyla sağlanıyor. Kutsal Yazılar’ın orijinal dillerinden, Kilise Babalarının yazdıklarından ve Luteryen İnanç İkrarlarından faydalanılan açıklayıcı dipnotlar, Kelam’ı araştıranlara yardım ediyor. Ayrıca metne eşlik eden harita, çizim ve kısa makalelerde önemli kavramlar ve zor anlaşılabilecek konularla ilgili daha ayrıntılı bilgi veriliyor.

Serinin ilk kitabı olan Yuhanna Kitabı Mukaddes Şirketi’nden satın alınabileceği gibi ekitap olarak LUteryen Kilisesi’nin internet sitesinden de okuyabilmek mümkün.

SEYFİ GENÇ