Ekümenik Patrik Bartholomeos’un girişim ve davetiyle Heybeliada Ruhban Okulu’nda ekolojik farkındalık zirvesi düzenleniyor. Zirveye, Ortodoks, Katolik ve Protestan kiliselerin çevre ve ekoloji konularında önde gelen teologları katılıyor.

Halki III olarak da adlandırılan Ekolojik Farkındalık ve Teolojik Formasyon başlığını taşıyan zirvede teologlar; teoloji eğitiminde ekolojik bilincin nasıl geliştirilebileceği üzerinde görüş alışverişinde bulunacaklar. Dünyanın dört bir yanından 40’ın üzerindeki kurumdan 50 delegenin bir araya geleceği etkinlik, 4 Haziran’a kadar sürecek. Ekümenik Patrik Bartholomeos tarafından çağrılan Üçüncü Halki Zirvesi, Ortodokslararası çalışma konferansı olarak düzenlense de etkinliğe Katolik ve Protestan teologlar da davet edildi.

EKOLOJİ TEOLOJİ OKULLARININ MÜFREDATINDA YER ALACAK

Zirvenin nihai amacı, teoloji eğitimi veren kurumların müfredatlarında, daha önceki iki zirvede de ifade edilen diyalog ve değişim ruhunu koruyarak çevre bilincinin arttırılması ve çevre koruma ile ilgili Ekümenik Patriklik’in otuz yılı aşkın süredir devam eden endişelerini aktarmak.

İlk iki Halki Zirvesi, aktivistleri, bilim insanlarını, gazetecileri, iş insanlarını, ilahiyatçıları ve farklı disiplinlerdeki akademisyenleri çalışmak için bir araya getirdi. Halki I Haziran 2012’de yapıldı ve “Küresel sorumluluk ve çevresel sürdürülebilirlik” üzerine odaklandı. Halki II, Haziran 2015’te düzenlendi ve çevre, edebiyat ve sanat üzerine yoğunlaşarak dünyanın dört bir yanından aktivistleri ve uzmanları bir araya getirmişti. (Kaynak: AsiaNews/SG)