Bugün, İsa Mesih’in çarmıha gerilmeden ve göğe yükselişinden önce öğrencilerine vaat ettiği Kutsal Ruh’un imanlıların üzerine indiği gün olan Pentikost Günü. Özellikle Pentikostal olarak tanımlanan Protestan kiliselerinde kutlanan bu gün, Lutheren ve Anglikan kiliselerinde de kutlanmaktadır. Katolik ve Ortodoks kiliseleri ise Pentikost Gününü bayram olarak kabul etmektedir.

Musevilikte ve Kilise tarihinde Musa Peygambere Sina Dağı’nda Emir’in verildiği gün olarak da kabul edilen Pentikost günü, İsa Mesih’in ölümden dirilişinden sonraki ellinci günde, İsa Mesih’in öğrencilerine vaat ettiği Kutsal Ruh’un, üzerlerine büyük bir güçle dökülmesi kutlanmaktadır.

KUTSAL RUH ARMAĞANLARIYLA İNDİ

Kutsal Ruh’un inmesi sonucunda orada bulunanlar çeşitli dillerde konuşmaya başladılar. Yeruşalim’de (Kudüs) binlerce kişi, elçilerin kendi dillerinde yaydığı Müjde’yi duyarak Mesih’e iman etmiştir. Kutsal Ruh’un dökülüşüyle birlikte Kilise Çağı olarak adlandırılan dönem başlamıştır. Bu nedenle daha ilk yüzyıldan itibaren kiliselerde bu Bayram kutlanmaya başlanmıştır. Ortaçağdan itibaren de vaftiz törenlerinin Pentekost Bayramı’nda yapılması özellikle Avrupa Kiliselerinde yaygınlaşmıştır.

19. yüzyıldan itibaren ABD’de ortaya çıkan ve imanlılarda Kutsal Ruh’un armağanlarının görülmesini esas alan akım da Kutsal Ruh’un imanlıların üzerine döküldüğü günden adını alarak Pentekostal olarak isimlendirildi.

Pentekost bayramı bir sevinç günüdür. Bu bayram gününde kiliseler süslenir, pazar ibadeti Kutsal Ruh’un imanlıların üzerine dökülmesi isteği üzerine şekillendirilir, dualar bu yönde olur.

“TANRI, ÇOCUKLARINI ASLA YALNIZ BIRAKMAZ”

Protestan Kiliseler Derneği Yönetim Kurulu da, Pentikost Günü ile ilgili bir mesaj yayınlayarak tüm Hristiyanların bu özel gününü kutladı. Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Rabbimiz İsa Mesih’in vaat ettiği Kutsal Ruh’un gelişinin kutladığımız bu gün, Tanrı’nın çocuklarını asla yalnız bırakmadığını, onlarla sürekli ilgilendiğini ve vaatlerini her zaman yerine getirdiğinin de kutlanmasıdır. Rabbimiz Kutsal Ruh’unu bize göndererek her zaman yanımızda, içimizde olmuştur. Mesih’teki tüm kardeşlerimizin Pentikost Bayramını kutlarızdenildi.

SEYFİ GENÇ