Üsküdar Cankurtaran Kilisesi’nin ibadet için kullandığı iş merkezine, kilisenin girişinin hemen üstünde faaliyet gösteren kafe, kumar oynandığını çağrıştıran zar ve oyun kağıtlarıyla süslendi. Çizimleri görenler, kilisede kumar oynatıldığı algısına neden olduğu için duruma tepki gösterdi.

Hristiyan Haber’e konuyla ilgili bilgi veren Üsküdar Cankurtaran Kilisesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Pastör Hakan Taştan, bir ibadet yerinin üst katında böyle kumar oynatıldığı intibası veren şekillerin çizilmesi hatta kumar oynatılma duyumlarının gelmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Durumun düzeltilmesi için mülk sahibi ile ve işletmeyle yapılan görüşmelerin olumsuz sonuçlandığını belirten Taştan, “Bizim buraya taşınıp kilisemizi açmamızın sekiz ay sonrasında bu mekan açıldı. Onlar açıldıktan sonra gerek cemaat üyeleri gerekse de kilisemizi merak edip gelmek isteyenler içeri girerken çekinmeye başladı. Çünkü yapılan çizimler, sanki kilisenin girişinde bu kumar oynatıldığı iddia edilen yere giriliyor düşüncesini doğuruyor. Kumar oynamak veya oynatmak Hristiyanlıkta yasaktır. Kesinlikle kumara karşıyız.” dedi.

Mekanın durumuyla ilgili belediye yetkilileriyle görüştüğünü belirten Taştan, “Zabıta müdürüyle görüştüm. Durumu izah ettim. Zabıtalar geldi. Görüşme yaptılar ve hiçbir işlem yapmadan gittiler.” dedi.

“Böylesi bir durumun başka bir inanca ait ibadet yerinin üstünde yapılmasına müsaade edilmeyeceğini, yapan iş yerinin de bir kaç gün içinde mühürlendiğini belirten Taştan, “Bu durumun düzeltilmesi için aylardır mücadele ediyoruz. Resmi kurumlardaki bu ayrımcılık içeren çifte standardın son bulmasını istiyoruz” dedi.