Süryani Cemaatine ait olan Mardin Kırklar Kilisesi’nin Başrahibi Horepiskopos Gabriel Akyüz’ün babası Lahdo Akyüz yaşamını yitirdi.

Solunum yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 86 yaşındaki Lahdo Akyüz için kırklar kilisesinde ayin düzenlendi. Metropolit Saliba Özmen tarafından yönetilen ayine Mardin Valisi Mustafa Yaman, Mardin Müftüsü İsmail Çiçek, Mardin Emniyet Müdürü Hasan Onar ile yurt içinden ve dışından gelen çok sayıda Süryani katıldı.

Horepiskopos Gabriel Akyüz konuklara yaptığı konuşmada, “Babam yörede yaptığı iyiliklerle ve insani ilişkileriyle sevilen bir sima idi. Taziyemize gelen başta Müslüman dostlarımız olmak üzere cemaat üyelerimize teşekkür ederim. Taziyelerimiz ortak değer etrafında kenetlenmemize vesile oluyor. Tıpkı sevinçli günlerimiz gibi. Acımızı paylaşanlara minnettarım” dedi.

Mardin Kırklar Kilisesi Başrahibi Horepiskopos Gabriel Akyüz’ün babası Lahdo Akyüz’ün cenazesi Midyat ilçesindeki doğup büyüdüğü ve yaşadığı Midyat İlçesine bağlı Befkustan (Baksiyan) köyüne defnedildi.

Protestan Kiliseler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kalkandelen de üye kiliseler adına Süryani Metropolitliğine ve Gabriel Akyüz başsağlığı mesajı yayınladı. Kalkandelen mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Süryani cemaatinin değerli bir üyesi olan Mardin Kırklar Kilisesi Başrahibi Horepiskopos Gabriel Akyüz’ün babası Lahdo Akyüz’ün vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. İnancımız odur ki bu dünyadaki bereketli ömrümde Rabbin yolundan ayrılmayan merhum Akyüz, Rabbin yanına gitmiştir. Mesih’teki kardeşimiz Gabriel Akyüz’ün acısını paylaşıyor, kendisine ve Süryani Kilisesine, Protestan Kiliseler Derneği adına başsağlığı diliyorum.”