ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu tarafından düzenlenen “Türkiye’de Dini Özgürlükler” başlıklı oturumda konuşan İzmir Diriliş Kilisesi’nin pastörü Andrew Brunson, hükümet destekli medya tarafından Hristiyanlar aleyhine yapılan yayınlar nedeniyle Türk kilisesine zulümlerin başlayabileceğini söyledi. Brunson, “Hristiyanlara karşı şiddet olayları yaşandığında, çoğu Türk artık ‘Hak etmişler’ diyecek’’ şeklinde konuştu.

“HRİSTİYANLAR TÜRK HÜKÜMETİNE TEHDİT DEĞİL”

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre Amerikan kongresinde konuşan Brunson, Türkiye’yi ve Türk halkını çok sevdiğini sık sık dile getirdiği konuşmasında hükumeti sert sözlerle eleştirdi. Protestan Kiliseler Derneği’nin raporlarında da belirtilen azınlıklara yönelik nefret söylemindeki artışa dikkat çeken Pastör Brunson, “Erdoğan rejimi özellikle düşmanca bir tutum içinde” dedi. Brunson, Hristiyan azınlıkların gerilim içinde yaşadığını belirtti. Brunson, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türk demek Müslüman demektir’’ sözlerine de dikkat çekerek hükumetin bu anlayışının, İslam’dan dönerek Hristiyan olanları doğrudan hain olarak göreceği anlamına geldiğini söyledi. Brunson, Hristiyanların Türk hükumetine tehdit olmadığını, ancak böyle görüldüklerini dile getirdi.

Amerikan kongresi Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu üyelerine Türkiye’deki Hristiyanların karşılaştığı zorlukları da anlatan Andrew Brunson, Türk hükümetince sınır dışı edilen yabancı Hristiyanların arttığına dikkat çekti. Sınır dışı edilen 50’den fazla Protestan ailenin Kilise ile yakın ilişkileri olduğunu söyleyen Brunson, “Hedef alınan yabancılar çoğunlukla kilise lideri ya da pastörlerdi, dişçiler ya da mühendisler değil. Yani bu sınır dışı etmeler inanç ile ilgili. Yakın zamanda bir Türk Pastör bana, ‘tüm bunların Hristiyanlığın ulusal güvenliğe tehdit olarak görüldüğü anlamına geldiğini’ yazdı’. Bu dini özgürlüklerin doğrudan ihlalidir’’ dedi.

TÜRK HRİSTİYANLAR ENDİŞELİ

Andrew Brunson, Türkiye’deki özellikle Türk vatandaşı Hristiyanlar arasında duyulan endişeyi de aktararak, “Bazı Hristiyan Türkler ‘Hükumet yabancıları ülkeden gönderdi. Şimdi bize ne yapacaklar?’ diye soruyor. Sınır dışı etmeler çok karanlık bir dönemin yaklaştığı anlamına geliyor” dedi.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından ekim ayında önce geri gönderme merkezine ardından da tutuklanarak cezaevine konulan Brunson, kendi davasıyla ilgili olarak da bilgi verdi. Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu’nun Türk yetkililerce milliyeti ve inancı nedeniyle hedef alındığı sonucuna vardığını hatırlattı.

HÜKÜMET YANLISI MEDYADA NEFRET SÖYLEMİ YAYGIN

Brunson, kongreye Türkiye’deki hükumet destekli ve hükumeti destekleyen medya tarafından Hristiyanların şeytanlaştırıldığını ve nefret eylemleri için ortam yaratıldığını belirterek, kendisi için de benzer yayınların yapıldığını söyledi. Kendisiyle ilgili “terörist, casus, karanlık veya ajan gibi tanımlamalar yapıldığını kendisinin favorisinin ise Rambo Rahip” olduğunu söyledi. Brunson, 81 milyon nüfuslu Türkiye’de 6 bin Müslüman kökenli Hristiyanın ulusal güvenlik sorunu oluşturmayacağını söyledi.