Zirve Yayınevi Katliamı Davasında, davayı Ergenekon Terör Örgütü Davası ile ilişkilendirmek için yetkisiz işlem yapan aralarında Zekeriya Öz’ünde bulunduğu eski hakim ve savcılar için iddianame hazırlandı.

ESKİ SAVCILAR İÇİN 42 YILA KADAR HAPİS TALEBİ

“Zirve Yayınevi Katliamı Davası’’nda yargılanan 13 kişi hakkında yetkisiz olmalarına rağmen işlem yapan eski hakim ve savcılar Zekeriya Öz, Cihan Kansız, Mehmet Karababa, Hadi Çağdır ve Birol Bilen hakkında iddianame hazırlandı. 29 sayfalık İddianamede eski hakim ve savcılar hakkında 8 yıldan 42 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

İddianamede Zirve Katliamı Davasında yargılanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon, eski Malatya Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Mehmet Ülger, Binbaşı Haydar Yeşil, astsubay Abdullah Atılgan, uzman çavuşlar Murat Göktürk, Mehmet Çolak, Adil Akçay, İnönü Üniversitesi öğretim görevlisi Ruhi Abat, İlker Çınar ile Levent Kağan Türk, Rüştü Yeşil, Salim Cöhce ve Serdar Yeşil şikayetçi olarak yer aldı.

SUÇ: DAVAYI ERGENEKON’A BAĞLAMAYA ÇALIŞMAK

İddianamede, Zirve Katliamı Davası’nı İlker Çınar’ın ifadesi sonrasında Ergenekon Davası ile ilişkilendirmek amacıyla soruşturma başlatan Zekeriya Öz ve diğer hakim ve savcılar için “Yasa dışı vaatlerle temin edilen tanıklardan alınan ifadeler ile başlatılan söz konusu soruşturmada görev alan şüphelilerin pek çok sayıda hukuk ihlallerine imza atarak müştekiler aleyhine arama, el koyma, iletişimin tespiti ve dinlenmesi, gözaltı, tutuklama kararlarıyla mağduriyetlerine neden olduklarını tespitine” yer verildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlükleri tarafından hazırlanan sahte belgeler, raporlar ve yasa dışı vaatlerle ürettikleri yalancı gizli tanıklarla 18 Nisan 2007 tarihinde Malatya’da gerçekleşen cinayeti ve cinayet sanıklarını Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurumları ve görevlileri ile ilişkilendirmek için kumpas kurdukları belirtildi. Zekeriya Öz, Zekeriya Öz, Cihan Kansız, Mehmet Karababa ve Hadi Çağdır ve Birol Bilen hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak’’, “görevi kötüye kullanmak’’, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’’, “resmi belgede sahtecilik’’ suçlarından 8 yıldan 42 yıla değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılması istendi.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker, Salih Gürler ve Cuma Özdemir’i Zirve Yayınevinde Necati Aydın, Uğur Yüksel ve Tilmann Ekkehart Geske’yi “tasarlayarak öldürme suçundan” üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmıştı. Bu sanıklara, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak” suçundan 30’ar yıl hapis ve “nitelikli yağmaya teşebbüs” suçundan 9 yıl 9’ar ay hapis cezası verilmişti.