Samsun Protestan Kilisesi tarafından açılan vakıflaşma davasında karar beklenirken duruşma ekim ayına ertelendi.

Samsun Protestan Kilisesi tarafından kullanılan kilise binasının vakfedilerek kilise adına vakıf kurulmasıyla ilgili mahkemede 9 Temmuz 2019’ya yapılan duruşmada karar çıkması bekleniyordu. Fakat Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) tarafından yayınlanan son atama kararnamesiyle davanın hakiminin de başka yere atandığı için duruşmada karar çıkmadı. Yeni atanan dava hakimi de dosyanın incelenmesi için duruşmayı ekim ayına erteledi.

Davada bugüne kadar yapılan duruşmalarda Mahkeme heyetinin istediği tüm bilgi ve evraklar Samsun Proıtestan Kilisesi Pastörü Orhan Pıçaklar ve kilise avukatı tarafından hazırlanarak teslim edildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü de mahkemeye gönderdiği yazıda, vakfın kurulmasıyla ilgili olarak “Bu bilgiler tamamlandıktan sonra vakıf yapılmasında bizim için sakınca yoktur” cevabı verdi.

HristiyanHaber’e duruşma ile ilgili bilgi veren Samsun Protestan Kilisesi önderi Pastör Orhan Pıçaklar, “Mahkemenin bu duruşmada karar verip vakıf olarak tescil edileceğimizi düşünüyorduk. Ama geçen ay yapılan hakim ve savcı atamalarında bizim davaya bakan hakimin de ataması başka şehre yapıldığı ve bizim dosyaya bakan hakimin henüz yeni atanmış olmasından dolayı erteleme oldu. Umuyorum gelecek duruşmada tescil sürecimiz tamamlanır” dedi.