İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesindeki Protestan kiliselerin önderleri ve kilise önderlik takımı üyeleri, paydaşlıklarını ve kiliseler arasındaki birliği arttırmak için kahvaltıda bir araya geldi.

Ayda bir kez farklı bir kilisenin ev sahipliğinde düzenlenen pastörler kahvaltısına bu kez İstanbul Kurtuluş’taki Dirisu Kilisesi ev sahipliği yaptı.

BİRBİRİMİZİ ÖNEMSEYELİM

Toplantıda fikirlerinin paylaşan Lütuf Yayıncılık’ın kurucusu  Habib Anlı, kilise hayatının ve kardeşlerle ilişkinin de müjdelemek kadar önemli olduğuna vurgu yaparak, “Gözümüz hep dışarıda Müjdelemede. Ama biraz da kilisemize bakmamız gerekiyor. Kilisemize dönelim, kendi içimize dönelim. İçsel iyileşme almamız gerekiyor. Bunu da yapalım. Birbirimizi ziyaret etmekten, kardeşliğimizi arttırmaktan vazgeçmeyelim. Birbirimizi önemseyelim.” şeklinde konuştu.

“RABBİN SÖZÜ DEĞİŞİM YARATIR”

Rabbin sözlerinin değeri hakkında katılımcılara paylaşımda bulunan Dirisu Kilisesi Önderi Pastör Bedri Peker, “Rabbin sözleri asla boş dönmez. Yer buldu mu, orda ürün çıkar. Yer bulmadı mı zaten yargıya müstehak olacaktır. Rab gerekeni, kendi üzerine düşeni yapmıştır. Bunun için O’na övgüler olsun. Bunun için Rab, ‘her dil beni ikrar edecek’ diyor. Nasıl ikrar edecek? O’nun sevgisi, O’nun yüceliği, O’nun güzelliği önünde, O’nun haklılığı önünde ikrar edecek. Biz kilise olarak ürüne, ürünün toplanmasına hazır olmalıyız. Rabbin sözü değişim yaratır. Rabbin sözünü insanlara götürdüğümüzde insanların hayatı çok farklılaşır. Hepimiz bunun tanıklarıyız.  Rabbin bizi değiştiren mükemmel sözü birçok insanı değiştirmeye hazır ama imansızlık etmemiz lazım. İnsanların hayatı değişecek. Bunu kim yapacak? Biz yapacağız, Tanrı’nın tanıkları, çocukları yapacak” dedi.

Pastör Peker’in ardından Üsküdar Cankurtaran Kilisesi Önderi Hakan Taştan teşvik sözleri paylaştı.  Taştan “Değişim olsun. Birşeyler değişsin. Biz bunun için çalışıyoruz.” diyerek, Aziz Lusavoriç’in tek başına Ermeni milletinde yarattığı değişimin örneğini paylaştı.  

Pastörler Birbirleri ve kiliseleri için birlikte dua etti.

“TÜRKİYE KİLİSESİ DİĞER KİLİSELERE ÖRNEK OLUYOR”

Paylaşımların ardından pastörler hep birlikte dua konuları için dua etti.

Duaların ardından Protestan Kiliseler Derneği Başkanı Ali Kalkandelen derneğin faaliyetleri ile ilgili  bilgi vererek, geçtiğimiz hafta Almanya’da katıldığı konferans hakkında pastörleri bilgilendirdi. Kalkandelen konuşmasında, “Türkiye kilisesi bize küçük zayıf ve güçsüz görünse de dışarıdan büyük ve güçlü görünüyor. Onlar Almanya’da katıldığım uluslararası konferansta bizi örnek gösterdiler. İmanlı kardeşler Türk kilisesine öncü, önder gözüyle bakıyor. Orada Rabbin bize verdiği yetkiyi de gördüm. Ben kendimizi öyle görmemiştim. Fakat orada bunu duyunca Türkiye kilisesi olarak ne kadar minnettar olmamız gerektiğini gördüm. Türkiyede önderler yetişiyor. Yabancı kardeşler hizmetleri Türk kardeşlere devrediyor.” dedi.