Gebze’de Hristiyan bir gencin önünü kesen iki kişi boynundaki haçı çekip kopardı, ardından tokat atarak kaçtı. 

Gebze’de yaşayan Üsküdar Cankurtaran kilisesi üyesi 19 yaşındaki Y.E. yolunu kesen iki kişi tarafından saldırıya uğradı. Gebze merkezde gezinirken boynundaki haçı gören iki kişinin kendisini durdurarak boynundaki haçı çekip kopardığını söyleyen Y.E, saldırganların kendisine “bu nedir? Bunun ne anlama geldiğini biliyor musun?” diye sorduklarını söyledi. Saldırganlara “Evet, biliyorum. Ben Hristiyanım. Bu da kurtarıcımız İsa Mesih’in bizim günahlarımız için gerildiği çarmıhın simgesi” yanıtını verdiğini belirten Y.E. bu cevap üzerine saldırganların kendisine tokat attıklarını söyledi. 

Tokat üzerine İsa Mesih’in İncil’de “Ne mutlu benim adımdan dolayı zulmü görenlere” ayetini hatırlayarak gülmeye başladığını belirten Y.E. “niçin gülüyorsun” diye sormaları üzerine telefonundan İncil’i çıkarıp ayetleri okuması üzerine kendisine saldıran iki kişinin ellerindeki haçıyla birlikte kaçtığını söyledi.

HRİSTİYANLARA ZULMEDİLECEĞİ İNCİL’DE YAZIYOR

Üsküdar Cankurtaran Kilisesi üyesi olan Y.E.’nin her pazar trenle Üsküdar’a gelerek ibadete katıldığını belirten Pastör Hakan Taştan, “Kardeşimiz bize saldırıya uğradığını bildirince hemen hukuki yollara başvurmak istedik. Ama kendisi bunu istemedi. Bu nefret temelli saldırının ve gaspın cezası olmalı fakat biz Hristiyanlar olarak bu saldırılar konusunda hazırlıklıyız. Çünkü Rabbimiz İsa Mesih’e zulmedilen bu dünyada, onun öğrencileri olan bizlere de zulmedilmesi çok normal. Zaten İsa Mesih de bunu söylüyor. İncil’deki pek çok yerde bunu açıklayan ayetler yer alıyor” dedi.

Saldırıyla ilgili açıklama yapan Protestan Kiliseler Derneği Basın Sözcüsü Soner Tufan, “Gebze’de Üsküdar Cankurtaran Kilisesi üyesi 19 yaşındaki genç bir kardeşimiz boynundaki haçın çekip koparılması ve tokat atılması suretiyle nefret saldırısına uğramıştır. Bu saldırıyı kabul edilmez buluyor, kınıyor, kendisine saldıranlara hikmet vermesi  için Tanrı’ya dua ediyoruz. Bu saldırı Türkiye’de Hristiyanlara yönelik artan nefret söyleminin bir sonucudur. Hükümet yetkililerini nefret söylemine karşı önlem almaya davet ediyoruz” dedi.

SEYFİ GENÇ