Hristiyanların uğradıkları zulümlerin engellenmesi ve açığa çıkarılması için çalışan ABD merkezli Open Doors’ta yayınlanan bir habere göre aşırılık yanlısı bazı Müslüman gruplar, Müslüman ülkelerde yer alan “dine küfretme” suçunu düzenleyen kanunları Hristiyanlara karşı kullanmak için tuzak kuruyor. 

Kanunu suistimal etmek için harekete geçen aşırılık yanlısı Müslüman gruplar, hedef aldıkları Hristiyanların Facebook hesaplarını hackleyerek ele geçirdikten sonra, bu hesaptan İslam’a hakaret ve küfür eden paylaşımlar yapıyorlar. Sonra da bu paylaşımları delil göstererek hesabını hackledikleri kişiyi sosyal medyada paylaşarak ailesine, kendisine ve akrabalarına ait ev ve iş yerlerine saldırıların önünü açıyorlar. 

Bu şeytani planı yapan aşırılık yanlısı Müslüman grupların son hedefi Mısırlı 26 yaşındaki Fady Yusuf Todary oldu. Hesabı ele geçirilen Todary’nin adına İslam’a küfür içeren paylaşımlar yapıldı. Ardından da Todary’nin ailesinin yaşadığı ev, gözü dönmüş yaklaşık 100 kişilik linççi bir grup tarafından basılarak darmadağın edildi. Polis olaylar yatıştıktan sonra saldırganlardan ikisini yakaldı. Fakat  Todary yayınladığı video mesajıyla hesabının ele geçirildiğini ve yapılan paylaşımların kendisine ait olmadığını belirtse de 19 yaşındaki kardeşi ve amcalarıyla birlikte göz altına alındı.

BU SALDIRI YÖNTEMİ YAYGINLAŞABİLİR

Open Doors’ta yer alan habere göre Mısır’da  en az 2 benzer olay daha yaşanırken, saldırıların ve saldırganların hedefi olan 26 yaşındaki Todary “Dine küfretme” kanunu nedeniyle tutuklu olarak yargılanıyor. Tanıdıklarının ve kilise önderinin Todary’nin bu davranışı yapacak bir karakterde olmadığını ve hesabının ele geçirilmiş olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmesine rağmen Hristiyan genç için adalet henüz tecelli etmediği gibi hacking iddiasıyla ilgili olarak herhangi bir soruşturma da yapılmadı. 

Open Doors bunun Selefi gruplar  tarafından düzenlenen organize bir olay olduğunu belirterek Hristiyanlara yönelik bu sosyal medya saldırılarıyla başlayan komplonun bir trend haline gelmesinden endişeli. 2018’de meydana gelen benzer olayın hedefi olan Hristiyan, 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

TÜRK CEZA KANUNU’NDA CEZASI BİR YILLIK HAPİS

Konuyla ilgili Hristiyan Haber’e bilgi veren Protestan Kiliseler Derneği Basın Sözcüsü Soner Tufan, bu saldırının benzerlerinin Türkiye’de yapılması durumunda da yasal takibatın yapılabileceğine dikkat çekti. Tufan yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “Türk Ceza Kanunu’nun 216. Maddesinin ikinci fıkrasına göre “Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” Deniliyorken üçüncü fıkrasında ise “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” maddeleri yer alıyor. Bu maddelere göre Ceza İnfaz Kanunu’na göre hapis yatılmasa da denetimli serbestlik uygulanarak özgürlükler kısıtlanabiliyor. Dolayısıyla aşırılık yanlısı İslamcı gruplar tarafından Türkiye’de de benzer saldırılar gerçekleştirilebilir.”

Facebook veya Sosyal Medya kullanıcılarının hesaplarının ele geçirilmesinin engellemek için cep telefonu numaralarını da kaydettirerek ikili anahtarlama ile hesaplarını güven altına alması gerekiyor. Bu yöntemle hesabın şifresi ele geçirilse bile cep telefonuna gelecek kod ele geçirilmediği sürece hesaba giriş yapılamıyor