Van Gölü’nün ortasında yer alan Ahtamar Adası’nda bulunan Ahtamar Surp Haç Kilisesi, Kültür Bakanlığı’nın yürüttüğü bir çalışma sonucu 360 derecelik sanal turla ve sanal gerçeklik gözlüğüyle gezilebilecek.

Ahtamar Surp Haç Kilisesi’nin dünyaya tanıtmak amacıyla hazırlanan internet sitesi Türkçe, İngilizce ve Ermenice olarak hazırlandı.  Birçok görsel materyal ve bilginin yer aldığı https://www.akdamarkilisesi.gov.tr adresindeki sitede VR (sanal gerçeklik) ve 360 derece videoların yanı sıra Ahtamar Kilisesi’nin tarihi, mimari yapısı, rölyef ve kabartmalar ile ilgili bilgilere de bulunuyor.

AHTAMAR FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

Web sitesinin tanıtımı Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlen ‘Akdamar Kutsal Haç Kilisesi Fotoğraf Sergisi’ açılışında yapıldı. CTopkapı Sarayı Müzesi’ndeki Aya İrini Kilisesi’nde açılan ‘Akdamar Kutsal Haç Kilisesi Fotoğraf Sergisi”nde Fotoğraf Sanatçısı İzzet Keribar’ın çektiği Akdamar Kilisesi fotoğrafları sergileniyor. Sergi 12 Ağustos’a kadar açık kalacak. 

Sergi açılışına Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Özel Kalem Müdürü Dr. Çağatay Özdemir, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Rektörü Hamdullah Şevli, Fotoğraf Sanatçısı İzzet Keribar, Ermeni Patrik Kaymakamı Sahak Maşalyan, Türkiye Musevileri Hahambaşı Rav İsak Haleva, Ermeni Vakıflar Birliği Başkanı Bedros Şirinoğlu, Surp Agop Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bernard Sarıbay, Alevi Dernekler Federasyonu Başkanı Hüseyin Güzelgül, Ortaköy Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Katolik Kilisesi Vakfı Başkanı Mari Mimar, Aşkenaz Cemaati Başkanı Bünyamin Poluman Keribar ve çok sayıda sanatsever katıldı.

FOTOĞRAF SERGİSİ OLMANIN ÇOK ÖTESİNDE

Açılışta konuşan Türkiye Ermenileri Patriklik Kaymakamı Episkopos Sahak Maşalyan, ülkenin güzelliklerinin dünyaya sergilenmesi gerektiğine dikkat çekti. Maşalyan konuşmasında şunları söyledi:  “Akdamar Adası Kutsal Haç Ermeni Kilisesi 1100 yıllık tarihi geride bırakarak gelecek bin yıllara uzanıyor. Bu kilisenin 2005 yılında başlayan restorasyon çalışmalarınca bir anıt kiliseye dönüşmesi bize bu güveni veriyor. Her gittiğimizde tarihi mekanın daha bir özenle ve titiz çalışmalarla tertip olup geliştiğini görüyoruz. Bu etkinlik bir fotoğraf sergisi olmanın çok ötesinde, uluslararası bir tanıtımı öngören daha geniş kapsamlı bir projenin bir parçası olarak düzenlenmektedir. Dünyanın ülkemizdeki kültür ve medeniyet zenginliğiyle daha yakından tanışmaya gereksinimi var. Tarih bu topraklarda başladı ve insanlarımızın kökleri bu topraklarda gömülü. Eğer dünyayı güzellik kurtaracaksa gelin biz de ülkemizin güzelliklerini dünyaya sergileyelim. Etkinliği düzenleyen yetkililere, Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsında ve İletişim Başkanlığı’na teşekkürlerimizi sunuyoruz. Nazik davetleri için minnettarız”