Mardin’de Süryanilerin yaşadığı köylerde ve Süryani Kilisesine Bağlı Manastırlara ait zeytinlik ve tarlalarda hafta sonu çıkan şüpheli yangınlarda 500’den fazla zeytin ağacı yandı. Bağlar, bostanlar ve meyve ağaçları ve tarlalar zarar gördü. Yangınlarda can kaybı yaşanmaması yürekleri ferahlatırken yangınların sabotaj nedeniyle çıkmış olma ihtimali endişeye neden oldu. Jandarma olayı soruşturuyor.

Haftasonu Mardin’deki altı Süryani köyünde ard arda ve eş zamanlı yangınlar çıktı. İlk müdahaleyi köylülerin yaptığı yangınlarda bağlar, bostanlar yok oldu. Yangınların çıktığı Elbeğendi, Güzelsu, Dibek, Üçköy, Üçyol ve Dağiçi köylerinin tamamının Süryani köyü oluşu sabotaj iddialarını gündeme getirdi.

Konuyla ilgili HDP Mardin milletvekili Tuma Çelik ve Süryani Dernekleri Federasyonu Başkanı Evgil Türker Bianet’ten Pınar Tarcan’a bilgi vererek sabotaj iddialarını değerlendirdi. Milletvekili Tuma Çelik, konuyla ilgili şunları söyledi “Sabotaj olmasa bile ortada ciddi bir ihmal var, yıllardan beri sürekli aynı bölgede ‘trafo kaynaklı’ yangın çıkıyor ve bununla ilgili hiçbir şey yapılmıyor” diyerek geçen yıl yangınlarla ilgili bir soru önergesi verdiğini önergeye cevap alamadığını söyledi. Bianet’e konuşan Çelik, şunları söyledi: “Orası dağlık ve ormanlık bir alan, ciddi şekilde ot var, en ufak bir kıvılcım bile düştüğünde oraya ulaşılmazı da çok çok zor. Maalesef devlet helikopter imkanını kullanmıyor.Her seferinde büyük bir doğa tahribatı ortaya çıkıyor. Ortada bostanlar varsa ekinler varsa insanlar da zarar görüyor. Doğa tahribatı hem hayvan biyo çeşitlik de zarar görüyor. Ortada bir sabotaj olmasa bile ya direkler elektrik direklerine bağlı teller kopuyor yangın çıkıyor, kısa devre yapıyor yangın çıkıyor, trafolarda her seferinde bir sorun var. Artık buna kaza demek de mümkün olmuyor. Bu sorun dile getirilmesine rağmen herhangi bir tedbir yok. İnsanlar koca yıl çalışıp çabaladıkları emeklerini bu kadar kolay kaybediyor, kalıcı bir çözüm bulunmalı ve bölgedeki yangınları hemen söndürecek şartlar oluşturulmalı.”

Jandarma ve güvenlik güçlerinin yangınlarla ilgil soruşturma başlattığını belirten Türkiye Süryani Dernekleri Federasyonu Başkanı Evgil Türker ise, Oradaki tüm bağların hasat mevsiminde tümden yandığını ve büyük bir zarar olduğunu söyledi. (Fotoğraf: David Vergili)