Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi şehirdeki 2 kilise ve 1 cemevinin yanı sıra 48 camiyi periyodik olarak temizleyecek. Belediye tarafından oluşturulan 10 kişilik temizlik ekibi ilk olarak Kurban Bayramı nedeniyle camilerin temizliğine başladı. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde yapılan açıklamaya göre ibadethanelerde hijyen koşullarının sağlanması ve yurttaşların rahatlıkla ibadet etmesi için başlatılan temizlik çalışmaları. Bayramlardan bağımsız olarak yılda üç kez yapılacak. 

PROTESTAN KİLİSESİ HER CUMARTESİ TEMİZLENİYOR

Diyarbakır genelindeki 48 cami ve 1 cemevinin yanı sıra 2 kilisenin de temizleneceği açıklanırken, Hristiyan Haber’in telefonla ulaştığı Diyarbakır Protestan Kilisesi Önderi Pastör Ahmet Güvener, kendilerine bu temizlik çalışmasına dair belediyeden herhangi bir bilgi ulaşmadığını belirterek, “Kilisemiz zaten kardeşlerimizin elbirliğiyle her cumartesi günü düzenli olarak temizleniyor. Belediye ekiplerinin kilisemizde herhangi bir temizlik yapmasına ihtiyaç duymuyoruz” dedi. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından oluşturulan 10 kişilik ekip 29 Temmuz – 10 Ağustos 2019 tarihleri arasında temizlik çalışmaları kapsamında halılar, avizeler, ayakkabılıklar, avlular, tuvaletler ve lavabolar komple temizlenecek.