Geçtiğimiz hafta sonu Mardin’de bulunan Süryani Manastırlarına ait zeytinlikler, bağ ve bahçelerde ard arda yangınlar çıkmıştı. Mardin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan Yangın Raporu’na göre yangının kundaklama sonucunda meydana geldiğinin tahmin edildiği açıklandı.

26 Temmuz’da başlayan Deyrulzafaran Manastırı’nın yanındaki zeytinlik ve bahçe yangını için hazırlanan raporda yer alan ifadeler yangınlarla ilgil şüphelerin ve yangınları söndürmeye çalışan Süryani gençlerinin başka bir alandaki yangının bir kişi tarafından başlatıldığına dair tanıklıklarının da resmi belgeyle desteklenmesini sağladı.

Manastıra ait zeytin ve meyve ağaçlarının olduğu alandaki anız ve kuru otların yakılarak başlatıldığı belirtilen kundaklama sonucunda 600’den fazla ağaç kül oldu. Bahçe sulanması için döşenen damla sulama sistemi hortumları da yanarak sistem kullanılamaz hale geldi. Yangın ağaçlarla birlikte kalıcı ürün kaybının yanı sıra manastır bütçesinde binlerce liralık zarara neden oldu. IŞİD’li teröristler, yaz başından bu yana Suriye’de kaybettiği alanlardaki ekinleri ateşe veriyordu. Bu kundaklamanın da İŞİD tarafından yapıldığı düşünülüyor. 

JANDARMA SORUŞTURMASI DEVAM EDİYOR

Jandarma bölgesinde yer alan Deyrulzafaran Manastırı’ndaki yangınla ilgili Jandarma tarafından da soruşturma başlatılmıştı. Jandarma’dan henüz soruşturma ile ilgili açıklama yapılmadı.

Manastırda büyük maddi kayba uğrayan Deyrulzafaran Manastırı’na yardım için Avrupa Süryanileri arasında da yardım kampanyası başlatıldı. İsveç’te başlatılan kampanya sosyal medyada geniş kesimlere ulaştı.