Amerika Birleşik Devletleri’nde hafta sonu sivillere yönelik iki silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıların ilki Teksas’ta bir alışveriş merkezinde, yerel saatle Cumartesi sabah 10:30 gerçekleşti. Saldırıda 20 kişi hayatını kaybetti, 26 kişi yaralandı. Teksas’da düzenlenen saldırının ardından Ohio eyaletinde düzenlenen silahlı saldırıda 9 kişinin hayatını kaybetti, 16 kişi yaralandı.


ABD’deki diğer benzer katliamlardaki gibi ağır silahlı beyaz ırkçılığı yapan bir erkek tarafından gerçekleştirilen saldırı, ABD’deki bireysel silahlanma özgürlüğünü ve yükselen ırkçılığı gündeme getirdi.

Saldırıların ardından bir araya gelen hristiyan din adamları beyazların üstün olduğuna dair düşüncenin saçma ve Kutsal Kitap’a aykırı olduğunu dile getirerek değişim için dua ettiler.

SİVİLLERE EN ÇOK SİLAHLI SALDIRI ABD’DE

Hristiyan yazar ve aktivist Shane Claiborne, reform ihtiyacı üzerine düşüncelerini acıklayan tweetler attı. Claiborne, “Katliamdan sonra silah kontrolü hakkında konuşmanın“ doğru zaman olmadığını ”söylemek, ölümcül bir tren kazasından sonra tren güvenliği hakkında konuşmanın doğru olmadığını söylemek gibidir. Bu tam olarak bunun hakkında konuşmamız gereken zaman.” dedi.

Claiborne daha sonra gelişmiş ülkelerde silah ile ölümlerle ilgili istatistikleri paylaşarak, Amerika’nın en fazla silahlı ölüm sayısına sahip olduğunu belirtti. “Gelişmiş ülkelerde silahla öldürülen tüm sivillerin% 86’sı ABD’de. 23 gelişmiş ülkede öldürülen çocukların% 87’si ABD’dedir. ABD’de, diğer tüm sanayileşmiş ülkelerden daha fazla silah cinayeti var. Bir sonraki ülkeden 4 kat daha fazla” diye yazdı.