Nevşehir Derinkuyu’da yeraltı şehrinin yakınında bulunan ve 19. yüzyılda yaptırılan ve yakın duvarlarındaki yazılar temizlenen Aziz Theodoros Trion Kilisesi yeniden vandalizme uğradı. 

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre kilise binasının taş duvarlarına sprey boyalarla yazılar yazıldı. Kilisenin bahçe duvarına, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından sprey boyalarla “Yeniden çıkıp gelsen, ya istiklal ya ölüm desen”, “Sağa sola bakma ben varım de yürü”, “Seni seviyorum” şeklinde yazılar yazıldı. Bu vandalizm yerel halkın da tepkisine neden oldu. Kilisenin duvarına geçtiğimiz yıllarda “Papaz yok, camiye gitti” “Allahu Akbar” gibi yazılar yazılmıştı. 

Rusya ile yapılan 93 Harbi olarak da bilinen 1877-78 savaşının ardından savaşı kazanan Rusya’nın isteğiyle Ayastefanos Antlaşması’na eklenen bir madde ile Sultan Abdulmecid döneminde yaptırılan Aziz Theodoros Trion Kilisesi, kilisenin içindeki  üzümlerin de yer aldığı süslemeler nedeniyle halk arasında ‘Üzümlü Kilise’ olarak da biliniyor. Kilisenin isim günü nedeniyle mayıs ayının son pazar günü özel izinle açılarak Ekümenik Patrik Batholomeos’un da katıldığı ayinle ibadet edilen kilise diğer zamanlarda, sadece turist kafilelerinin ziyareti için açılıyor.