Bulgaristan’ın Varna şehrinde yaşayan Lyuben İvanov, iki ay önce üç gece üst üste rüyasına giren İliya Peygamber’in “Mor Gabriel’i ziyaret et!” şeklindeki isteğini yerine getirdi.

İki ay önce peygamber İliya’nın rüyasına girerek kendisine “Mor Gabriel’i ziyaret et!” dediğini belirten Bulgar Lyuben İvanov, bu isteği Varna’dan Mardin’e yaptığı beş günlük motosiklet yolculuğu sonucunda gerçekleştirdi. 

Süryani Ortodoks Mor Gabriel Manastırı’nın resmi Facebook hesabındaki paylaşımla duyurulan ziyarette İvanov,  Mor Gabriel Manastırı’nda Metropolit Mor Timotheos Samuel Aktaş ile görüştü, Aktaş’ın duasını aldı. İvanov, manastıra Peygamber İliya’nın ikonasını hediye etti. Aktaş da İvanov’a Mor Gabriel’i tanıtan kitabı hediye etti.

Rüyasıyla ilgili Metropolit Mor Timotheos Samuel Aktaş ile sohbet eden İvanov, “İliya peygamber rüyamda gördüm ve bana: Git Mor Gabriel’i ziyaret et dedi. Ben de hayatımda ilk defa Mor Gabriel adını duyduğum için şaştım ve irkildim. Kendi kendime: Mor Gabriel nedir? acaba şehir mi yoksa köy mü? diye sormaya başladım. Daha sonra, rüyamı gerçekleştirmek için büyük bir heyecanla bu ünlü manastırı ziyaret etmeye karar verdim. Önce Peygamber İliya’nın ikonasını size takdim etmek için beraberime aldım ve beş günlük bir yolculuktan sonra burayı ziyaret etmekten büyük mutluluk içindeyim. Ayrıca Misafirperverliğiniz için size minnettarım.” dedi.

İvanov, manastır ziyaretinde  önce Metropolit Mor Timotheos Samuel Aktaş’ın dua ve bereketlerini kabul etti. Daha sonra Azizler Evi’ni ziyaret etti ve başta Mor Gabriel’in ve diğer azizlerin mezarlarından kutsandı. 

Ziyaretini tamamlayan İvanov, vakit kaybetmeden motosikletine binerek Bulgaristan için dönüşe geçti.