Yangında hasar gören Notre Dame Katedrali’nde kurtarma çalışmalarına kurşun temizliği için ara verildi. 

Fransa’nın başkenti Paris’te 15 Nisan’da çıkan yangında çatısı tamamen yanan ve büyük hasar gören  Notre Dame Katedrali’nde yangın nedeniyle açığa çıkan ve biriken kurşunun yöre halkının sağlığını tehdit edecek derecede yüksek olması nedeniyle temizlik çalışmaları başlatıldı. Çevreciler, katedralin hava geçirmeyecek şekilde tamamen kaplanmasını isterken; yetkililer, katedraldeki kurtarma çalışmalar kurşun temizliği için çalışmalara başladı. 

Paris polisi pazartesi günü katedralin etrafına bariyerler çekerek güvenlik şeridi oluştururken Kültür Bakanlığı, yangın sonrası açığa çıkan kurşunu temizlemek için  deterjanı, aktif maddeyi ve kullanılacak kimyasalı daha etkili hale getirecek “ultra yüksek basınç” yöntemi kullanılacak. Yapının bazı bölgelerinde ise kurşun partiküllerinin üzerine yapışmasını sağlayacak bir temizleme jeli uygulanacak ve bu işlem yaklaşık bir gün sürecek. 3 gün bekletilmesi gereken jel daha sonra kaldırılacak. Aynı tekniğin Notre-Dame yakınlarındaki Sorbonne Üniversitesi kampüsünü asbestten arındırırken de kullanıldığı belirtildi.

France 24’te yer alan habere göre Fransa’nın önde gelen işçi sendikalarından CGT, çevre sağlığı inisiyatifi Henri Pézerat Derneği ve Kurşun Zehirlenmesi Kurbanlarının Aileleri Derneği, katedralin yangından bu yana zehirli toz yaydığını belirterek tam arındırma çalışmalarının yapılmasını talep etti. Bunun sonucunda Notre Dame Katedrali’nde yeniden inşa çalışmaları temmuz ayı sonunda durdurulmuştu. Sendikaların sağlık koşullarını dikkate alma talebi nedeniyle temizlik uygulamasına öncelik verildi. 

OKULLAR DA TEMİZLENECEK

Notre Dame Katedrali’nin çatısı ve kulesinde bulunan 400 ton kurşun 15 Nisan’daki yangında erimiş ve toz olarak etrafa yayılmıştı. Yetkililer başlangıçta risk olmadığını öne sürerken daha sonra yapılan araştırmalarda katedral çevresinde tehlike oluşturacak miktarda kurşun partikülü tespit edildi. Yaz tatili fırsat bilinerek okullarda da katedralde olduğu gibi temizlik çalışmaları yapılacak.

Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Notre Dame Katedrali’nin yeniden inşası için yangından sonraki 48 saat içinde 1 milyar avro (yaklaşık 6.54 milyar lira) bağış toplandı. Soruşturmayı yürüten Paris savcılığı yangının ilk belirlemelere göre elektrik tesisatındaki kısa devre nedeniyle çıktığını açıkladı. (France24, Euronews, Diken)