Katolik Kiliselerinde Meryem Ana’nın Göğe Alınma Bayramı kutlanıyor. Ortodoks kiliselerinde ise pazar günü kutlanacak.

Katolik ve Ortodoks geleneğine göre İsa Mesih, Annesi Meryem’in bedeninin toprakta çürümesinin istemediği için onu ölümünden sonra aldığı kabul ediliyor. Meryem’in Göğe Alınışı Bayramı, Katolik Kiliseleri’nde bugün kutlanacak. Ermeni kiliselerinde ise bu pazar günü özel ayinle kutlanacak. 

İncil’de Meryem’in ölümü ile ilgili herhangi bir bilgi yer almıyor. Bu nedenle eldeki bilgiler kilise geleneği ve kilise tarihçilerinin yazdıklarına dayanıyor. Meryem’in göğe Alınışı Bayramı ilk kez Bizans Ortodoks Kiliselerinde kutlanmış, daha sonra Katolik Kilisesi tarafından da kutlanmaya başlanmıştır. Göğe Yükseliş Doktrininin net olarak tanımlanması ve Katolik Kilisesi dogması haline gelmesi ise ancak 1950 yılında Papa 12. Pius döneminde gerçekleşmiştiı. Dogmaya göre Meryem, İsa Mesih gibi doğrudan göğe yükselmedi. Göğe, İsa Mesih tarafından, yükseltildi.

Günümüzde Meryem’in Göğe Yükseltilmesi veya Meryem Ana Bayramı olarak kutlanan 15 Ağustos günü birçok ülkede imanlıların kilisedeki kutlamalara katılmasını sağlamak için resmi tatil günüdür.