Kilise üyeleri ve vatandaşlar kilise adı kullanılarak yürütülen dolandırıcılık faaliyetlerine karşı uyarıldı. Protestan Kiliseler Derneği Yönetim Kurulu tarafından yayınlanan ve kamuoyunu bilgilendirme amacı taşıyan duyuruda, kiliselerin ticari kuruluşlar olmadığı ve yabancı ülke vatandaşlığı vermediği belirtildi.

DOLANDIRICILIK TEHLİKESİNE DİKKAT

Protestan Kiliseler Derneği’nin resmi internet sitesinde yayınlanan duyuruya göre Sosyal Medya üzerinden kendisini Türk Hristiyan Birliği Kilisesi olarak tanıtan bir hesap aracılığıyla yapılan paylaşımlar ve bu kilisenin önderi olduğunu iddia edilen Cihan Bektaş’ın ticaret avantajı ve Estonya vatandaşlığı gibi vaatlerle insanlara yaklaştığı belirtilerek kilise üyeleri ve vatandaşlar bu dolandırıcılık girişimine karşı  uyarıldı.

Cihan Bektaş’ın photoshopla kendi kafasını yerleştirdiği fotoğrafın orijinali

Türkiye’de ibadete devam eden ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun bir şekilde varlığını sürdüren Protestan Kiliselerin önemli bir kısmını üye veya gözlemci olarak bünyesinde bulunduran Protestan Kiliseler Derneği’nin, kendisini Türk Hristiyan Birliği Kilisesi olarak adlandıran oluşumla herhangi bir bağı bulunmadığı belirtilen açıklamada “Bu yapının önderi olduğunu öne süren Cihan Bektaş, geçmişte Nehir Kilisesi’ne gidip gelmiş, fakat uygunsuz davranışları nedeniyle kiliseden uzaklaştırılmıştır.” Bilgisine yer verildi.

KİLİSELER YABANCI ÜLKE VATANDAŞLIĞI VERMİYOR

Protestan Kiliseler Derneği Yönetim Kurulu tarafından yayınlanan açıklamada “Sosyal Medyada bu oluşumunun hesabından “kilise üyelerine geçici AB vatandaşlığı sağlandığı”, “Estonya dijital kimlik kartları ile AB ülkelerine serbest dolaşım hakkı sağlandığı” gibi iddialar yer almaktadır. Estonya vatandaşlığı veya kimlik kartlarının verilmesi Estonya İçişleri Bakanlığı’nın yetkisindedir. Kendisini kilise olarak adlandıran bir oluşumun böyle bir yetkisi yoktur. Kaldı ki Hristiyanlar olarak dünyada değil, göksel vatanımızda huzur bulacağımıza iman etmekteyiz.” denildi.

Bakanlar Kurulu Kararı olmadan kullanılan “Türk” ifadesini ve Türk bayrağını içeren logo.

Bakanlar Kurulu izni olmadan yasadışı şekilde “Türk” kelimesini kullanarak kendisini Türk Hristiyan Birliği Kilisesi olarak adlandıran yapının, Hristiyan kiliselerinde görülmeyen “kilise üye kartı” hazırladığının belirtildiği açıklamada “bu kartların İstanbulkart, Ankarakart, İzmirkart gibi ilgili belediyeler tarafından verilen toplu taşıma kartlarının yerine geçtiği iddia edilmektedir. Kiliseler tarafından üye kimlik kartları dağıtılmamakta ve kiliseye üye olmak için vaftiz olmak gerekmektedir.” denildi. Sosyal medya hesaplarında örnekleri paylaşılan üye kartlarında kullanım hakkı sadece  Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’na ait olan Cumhurbaşkanlığı forsu kullanıldığı belirtilerek ‘sahtecilik yapıldığı ve dolandırcılık çabası içerisine girildiği’ ifade edildi. 

Kendilerine Türk Hristiyan Birliği Kilisesi adı veren oluşumun sosyal medya sayfasında, üyelerine AB ülkelerinde sanal şirket kurulumu ve “geniş bir ticaret avantajı” sunduğunu iddia etmesi için de kiliselerin ticari kurumlar olmadığı haıtlatılarak “inancımıza göre ibadet yerlerinin ticarete alet edilmesi de kabul edilemez bir durumdur.” denildi.