21 yıldır Türkiye’de yaşayan ve Türkiye’de emekli olan Alman vatandaşı Hans-Jürgen Peter Louven için sınır dışı kararı alındı. Louven, kararın iptali için idare mahkemesine başvurdu ve internette kampanya başlattı. 

Muğla’da turizm ile uğraşan ve turizmin 12 aya yayılması için çaba gösteren Louven, yayınladığı bilgilendirme metninde Türkiye’de 20 yıldır yasal yollarla ikamet ettiğini, fakat ikametinin uzatılmasıyla ilgili yaptığı son başvurunun nedeni açıklanmadan iptal edilerek, Türkiye’yi terk etmelerinin istendiğini söyledi. Hans-Jürgen Peter Louven, “ikamet iznimin uzatılmaması ve sınır dışı edilecek olmam  ailemin tüm bireylerinin elinden yaşama, kişi özgürlüğü, ayrımcılık yasağı , çalışma özgürlüğü, mülk edinme, seyahat etme, serbestçe ticaret yapma, eğitim hakkı gibi temel insan haklarımızın gerekçesiz olarak alınması anlamına geliyor.” dedi. Bu durumun insan hakları ihlali olduğunu belirten Louven, ikamet izninin iptal edilmesinin yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını düşünmek istediğini söyledi. 

1999 yılında tarihi Muğla evlerinin restore ederek turizme kazandırarak Türkiye’deki turizm faaliyetlerine başladıklarını belirten Louven, inanç turizmi alanında çalıştıklarını söyledi. 

Kendisinin Yehova’nın Şahitleri ile ilgisinin bulunmamasına rağmen yerel bir gazetede yayınlanan bir haberde bu grupla ilişkili olarak gösterildiğini ifade eden Loven, “Biz burada Türkiye’nin gelişimi için çalışıp Muğla’ya büyük bir kazanç sağladık, tabii ki ailemizi geçindirdik. Burda iyi işler yapıyoruz. Muğla Valiliği ve Belediyesi bu durumu farketti. Bununla ilgili bir sürü belge ve gazeteler bizde duruyor. Ben eminim ki yerli halkın çoğu bizi seviyor ve şu anda bu şehrin parçalarıyız. Burada Türk yasalarına uygun olmayan hareketler yapmadık. Şimdiye dek Türkiye’de çok büyük sorunlar yaşamadık.” dedi.

Kendisinin sınır dışı kararının inancını komşularıyla paylaşması olabileceği konusunda tahmin yürüten Hans-Jürgen Peter Louven, inanç paylaşımını Türk kanunlarına göre de suç olmadığını ve bir insan hakkı olduğunu belirtti. 

Sınır dışı ileminin durdurulması için change.org üzerinden başlattığı kampanya ile Türk halkına seslenen Louven, çağrısında “Bu durum açık bir şekilde insan hakkı ihlalidir ve bir yanlış anlamadan kaynaklandığını düşünmek istiyorum. Durumun ilgili makamlarca gündeme alınarak sınır dışı edilmeden önce bu hak ihlallerinin saptanması için bu kampanyayı imzalamanızı ve yanımda yer almanızı istiyorum.” dedi.

Kampanyaya katılmak için TIKLAYIN: