Türkiye’deki 21 yıllık ikametinin ardından herhangi bir gerekçe gösterilmeden hakkında sınır dışı kararı verilen Alman vatandaşı Hans-Jürgen Peter Louven, konuyu mahkemeye taşıdı. Louven’in avukatı ilk olarak kararın yürütmesinin durdurulması için başvuru yaptı. 

Hristiyan Haber’in ulaştığı  Louven, mahkemelerin tatilde olması nedeniyle henüz sınır dışı etme kararıyla ilgili olarak yargıda bir gelişme olmadığını belirterek mahkemeye başvurularak karara itiraz ettiklerinin söyledi.  Göç İdaresi’nin kendilerine verdiği 10 günlük sürenin sona erdiğini belirten Louven, “Bize verilen süre sona erdi. Mahkemeye itiraz ettik. İlk konumuz bu kararın yürütmesinin durdurulması. Bunun için herkesten bize dua etmesini istiyorum.” dedi. Avukatının mahkemenini bir an önce başvurularını görüşerek durdurma kararının verilmesi için çalıştığını belirten Jürgen Louven, sınır dışı kararını durdurduktan sonra bu kararın nedenini öğrenmeye çalışacaklarını söyledi. Louven, “Bize bunun nedenini söylemiyorlar.” dedi. 

Sınırdışı kararının durdurulması için change.org üzerinden başlattığı imza kampanyasında 900 imzaya yaklaştığını belirten Hans-Jürgen Peter Louven, kampanya başladıktan sonra video çekimi için bir ekip geldiğini, görüntüler çektiğini söyledi. Louven, görüntülerin de kampanyanın sayfasına yükleneceğini açıkladı. 

Türkiye’de kalma çabasıyla ilgili olarak Hristiyan Haber’e konuşan Louven, “Bizim Muğla’da 20 senemiz geçti. Yerli halk bizi tanıyor ve seviyor. Ben de çoğu defa bisikletle dolaşıyorum. Bisikletimin römorkuyla yayladan meyve sebze taşıyorum. Genel olarak Muğla halkı bizi seviyor. Belediye başkanıyla da diyalogumuz var. Zaten turizmde çalıştık. Birçok misafiri de buraya getirdik.” dedi.

Kampanya adresi: https://www.change.org/p/hans-kalsın

İlgili haber: https://www.hristiyanhaber.net/2019/08/28/turkiyede-kalmak-icin-kampanya-baslatti/