Trabzon Akçaabat Kayabaşı yaylasında Arap turistlerin kendi arsaları üzerine yaptırdığı öne sürülen villaların mimari ön cephe elemanlarının haç şekline benzemesi trajikomik bir duruma neden oldu. Geçtiğimiz aralık ayından itibaren hedef gösterilerek tepki oluşması sağlanan villalar, yöre halkının sosyal histeri boyutuna ulaşan tepkileri nedeniyle yıktırıldı.

İhlas Haber Ajansı tarafınsan servis edilen habere göre Kayabaşı Yaylası köylülerinin, evlerin üzerinde yer alan haç işaretlerini kabul edilemez bulduğu öne sürülürken, “alınan kararla” bu işaretleri içeren taşıyıcı sütun ve balkon duvarından oluşan mimari ögelerin iki ay önce yıktırıldığı öğrenildi. Haberde bu kararın kimler veya hangi merciler tarafından alındığı bilgisine yer verilmedi. 

Aralık ayında Birgün Gazetesi’nde yayınlanan habere göre Akçaabat Belediyesi’nin konuyla ilgili inceleme başlattığını ve balkon duvarlarının farklı renge boyanarak durumun düzeltileceği öne sürülmüşti. 

Haç işaretiyle ilgili olarak, müteahhidin plan dışına çıkarak ekleme yaptığı iddiaları öne sürüldü. Aralık ayındaki haberlerde ise inşaatın verilen planlara uygun olarak yapıldığı ifade edilmişti. 

İki ay önce yıkılan evlerin balkonları yıkık şekilde beklediği ve evlerin sahibi Arapların yıkımla ilgili  bilgisine ve tepkisine haberde yer verilmedi.

Haberin yayınlaması üzerine sosyal medyadan yorum yapan birçok kullanıcı, duruma tepki gösterdi. Kullanıcılardan biri “Balkondan haç görenlerle ülke nasıl ileri gitsin” yorumunu yaptı. 

İnşaat ve mimari ögelerde teknik nedenlerle haç biçimi kullanılsa da Türkiyede giderek artan Hristofobi nedeniyle benzer durumlar sıklıkla yaşanıyor. Daha önce de Gaziantep’teki TOKİ evlerinin ön cephesinde, Ankara’daki TOKİ evlerinin çatısında benzer nedenlerle tadilat yapılmıştı.