Van Gölü’ndeki Akdamar Adası’nda bulunan Surp Haç Kilisesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle yedinci kez ayin yapıldı.

Ayini yönetmek üzere beraberindeki din adamlarıyla adaya gelen Türkiye Ermenileri Patriklik Kaymakamı Episkopos Sahak Maşalyan “Bu tarihi mekana ibadetimizi yapmaya geldik. Çünkü ibadet, insan doğasının en belirgin özelliğidir. İnsanın dışında ibadet edebilen başka bir canlı yoktur.” dedi. Maşalyan, ayine katılmak için Akdamar adasına gelenlerle sohbet etti. Episkopos Maşalyan da kilisede mum yakarak dua etti.

“Halklar arasında bir köprü”

915 ile 921 yılları arasında inşa edilen uzun yıllar hizmet verdikten sonra 1915 yılında  kapanan kilise, 2005 yılında restore edildi. 2007 yılında anıt müze statüsüyle hizmet vermeye başlayan yapıda ilk olarak 2010 yılında 95 yıllık aranın ardından ilk kez ayin yapıldı. Yılda bir kez Eylül ayının ikinci pazar günü yapılan ayinlere güvenlik vb. gerekçelerle ara verilmişti.

Akdamar Adasındaki ayinden sonra gazetecilere konuşan Türkiye Ermenileri Patriklik Kaymakamı Episkopos Sahak Maşalyan “Ülkemizdeki bu insanlık mirasının korunması ve tanıtılması, hepimizin ortak sorumluluğudur. Ermeni halkının emeğiyle oluşmuş Kutsal Haç Kilisesi, bugün dünya halkları ve özellikle Ermeni ve Türk halkları arasında bir köprü vazifesi görmeye başlamıştır. Şimdi bu köprüden geçip dostlukla kucaklaşacak halkları Akdamar Adası’na davet edip ziyaretlerini teşvik etmek bize düşüyor.” dedi.

Bu yıl yedincisi düzenlenen ayine yurtdışından ve yurt içinden yüzlerce iki katıldı.

“İnsan sadece ekmekle yaşamaz”

Akdamar adasına ibadet için geldiklerinin belirten Maşalyan, “Bu tarihi mekana ibadetimizi yapmaya geldik. Çünkü ibadet, insan doğasının en belirgin özelliğidir. İnsanın dışında ibadet edebilen başka bir canlı yoktur. İncil-i Şerif’e yazıldığı gibi insan sadece ekmekle yaşamaz, Yaradan’ın insan oğlunun yaptırdığı mabetlere, tapınaklara ihtiyacı yoktur. Bütün dinlerin ortak inancıdır bu. Çünkü Tanrı her yerdedir, her şeyi görür ve bilir. Adem ile Havva’yı Cennet Bahçesine koyduğunda Allah oraya insanlar kendisine tapsın diye bir mabet kurmadı. Çünkü bu dünya bütün zenginliği ve görkemiyle Yaradan’ın elle yapılmamış mabedidir.  Yeryüzündekilerin hepsi yaşantımız daha zengin olsun diyedir. Oysa insanlık ailesindeki bu zenginlik, bu çok çeşitlilik bir tuzak oldu bize. Kardeşler düşman, insan insanın kurdu oldu. Lütfen bu toprakların üstünde yalvarıyoruz. Çünkü bu topraklar acıya doydu, gözyaşı deniz oldu, artık bu toprakların cömert insanları barışı hak ediyor. Kardeş kavgası son bulsun. Sağduyu galip gelsin, insanlık kazansın. Biz bu duamızı ve tüm iyilik temennilerimizi Van Gölü’nün mavi sularına ve serin rüzgarlarına bırakıyoruz” dedi.

Akdamar Kilisesi’ndeki ayini, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van Milletvekili İrfan Kartal, Gevaş Kaymakamı Hamit Genç, Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Van Kültür ve Turizm Müdürü Muzafer Aktuğ ile Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da izledi.