Hakkında, herhangi bir neden göstermeden sınırdışı kararı alınan Hans-Jürgen Peter Louven, karara itiraz ettiği mahkeme beklenmeden Türkiye’den sınırdışı edildi. Louven, Avusturya’ya giderek mahkemeyi beklemeye başladı. 

Kayınvalidesinin hastalığı üzerine Avusturya’da bulunan eşinin ve kayınvalidesinin yanına gitmek için daha önceden bilet aldığını belirten Louven, bu durumu avukatı aracılığıyla Göç İdaresi ve Emniyet yetkilelri ile paylaşarak iki haftalığına çıkış yaptı. 

Louven’in ülkeden ayrılması ve bunu bildirip uçağa binmesinin ardından Muğla’daki evine üç polis memurunun gelip komşulara kendisini sorduğu öğrenilirken, ülkeye giriş yasağı konulup konulmadığı ve yendiden Türkiye’ye girişine engel bulunup bulunmadığı öğrenilemedi. 

TÜRKİYE’Yİ TERK ETMEMEK İÇİN KAMPANYA BAŞLATTI

Muğla’da turizm ile uğraşan ve 21 yıldır Türkiye’de yaşayan ve Türkiye’de emekli olan Alman vatandaşı Hans-Jürgen Peter Louven için sınır dışı kararı alınmıştı.  Louven, change.org‘da sınırdışı kararının iptali için kampanya başlatmış ve burada yayınladığı bilgilendirme metninde Türkiye’de 20 yıldır yasal yollarla ikamet ettiğini, fakat ikametinin uzatılmasıyla ilgili yaptığı son başvurunun nedeni açıklanmadan iptal edilerek, Türkiye’yi terk etmelerinin istendiğini söylemişti. 

1999 yılında tarihi Muğla evlerinin restore ederek turizme kazandırarak Türkiye’deki turizm faaliyetlerine başladıklarını belirten Louven, inanç turizmi alanında çalıştıklarını söyledi. 

Kendisinin Yehova’nın Şahitleri ile ilgisinin bulunmamasına rağmen yerel bir gazetede yayınlanan bir haberde bu grupla ilişkili olarak gösterildiğini ifade eden Loven, “Biz burada Türkiye’nin gelişimi için çalışıp Muğla’ya büyük bir kazanç sağladık, tabii ki ailemizi geçindirdik. Burda iyi işler yapıyoruz. Muğla Valiliği ve Belediyesi bu durumu farketti. Bununla ilgili bir sürü belge ve gazeteler bizde duruyor. Ben eminim ki yerli halkın çoğu bizi seviyor ve şu anda bu şehrin parçalarıyız. Burada Türk yasalarına uygun olmayan hareketler yapmadık. Şimdiye dek Türkiye’de çok büyük sorunlar yaşamadık.” dedi.