Antalya’da üç kilisenin bir arada bulunduğu Aziz Pavlus Kilisesi’ne gelen bir kişi, kilise üyelerine hakaret etti, kendini kapüşonla gizleyen şahıs kiliseleri de tehdit etti. Antalya Emniyet Müdürlüğü olayla ilgili soruşturma başlattı.

Dün (18 Eylül) sabah saatlerinde kiliselerin bir arada bulunduğu Aziz Pavlus Kültür Merkezi’ne gelen 35-40 yaşlarında, gri giyimli, yüzünü kapüşonla gizleyen bir erkek kültür merkezinin kafeteryasına girerek, görevliyle İngilizce konuşarak kahve istedi. Görevliyle İngilizce konuşarak bilgi toplamaya çalışan şahıs, görevlinin Türk olduğunu öğrendikten sonra görevliye Türkçe olarak hakaret etmeye başladı.

HAKARETLERİ TEHDİTLER İZLEDİ

Bunun üzerine görevli, sözlü saldırıya başlayan kişinin fiziksel saldırı ihtimali üzerine kendisini kafeteryanın dışına davet etti. Burada da saldırılarına tehdit ekleyerek devam eden şahıs “seni mahvedeceğim. Bu kiliseleri mahvedeceğim. Türkiye üzerindeki parazitlersiniz, sizi yok edeceğim ve bunu yaparken büyük zevk duyacağım” diye tehdit etti. Tehditler üzerine görevli içeri geçerek polisi aradı. 

Antalya Emniyet Müdürlüğü ekipleri Aziz Pavlus Kültür Merkezi’ne gelerek ifadeledi aldı. Kamera kayıtlarının da kopyasını alan ekipler durumu savcılığa bildirdi.

SALDIRI RUHSAL GÜÇLERİN İŞİ

Saldırıyla ilgili olarak Hristiyan Haber’in sorularını yanıtlayan Antalya İncil Kilisesi Pastörü Ramazan Arkan, bu saldırının Aziz Pavlus Kültür Merkezi’nin 20. Yılı kutlamalarını yapmaya hazırlandıkları şu günlerde meydana gelmesinin saldırının ruhsal güçlerin işi olduğunu ve şeytanın kilisenin işlerinin engellemeye çalıştığının delili olduğunu söyledi. Arkan, kilise olarak bu saldırıların kendilerini ruhsal olarak güçlendirdiğini belirterek   “Bu tehditlere aldırış etmeden, esenliğimizi kaybetmeden hizmetimize ve ibadetimize devam edeceğiz. İsa Mesih’in öğrencileri de sıkıntılarla karşılaştı, asla vazgeçmedi. Bizler de İsa’nın öğrencileri olarak bu saldırılar sonrasında imanımızda güçleniyoruz.” dedi. 

ANTALYA EMNİYETİ GÜVENLİK İÇİN SEFERBER

Antalya İncil Kilisesi’nin ilk yıllarında da benzer saldırılara maruz kaldığını belirten Pastör Arkan, “Bu tehditlerden dolayı Antalya Emniyet Müdürlüğü bir çok defa ekip gönderdi. Gerek şahsıma yönelik gerekse kiliseye yönelik birçok saldırıda Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün desteğini gördük. Her pazar da güvenlik amacıyla geliyorlar. Sık sık da emniyet görevlileri gelerek sıkıntı olup olmadığını soruyorlar. Onların bizim güvenliğimiz için özverili bir şekilde çalışması için şükran duyuyoruz.” dedi. Arkan bu saldırıdan hamen sonra da çağrının hemen ardından bir ekibin Kültür Merkezi’ne gelerek konuyla ilgilendiğini söyledi. 

1999 yılında kurulan Antalya Aziz Pavlus Kültür Merkezi’nde Türkçe, Farsça ve İngilizce ibadet eden topluluklar bulunuyor.