Hükümet tarafından Göç İdaresi aracılığıyla yıllardır devam eden, yıllardır Türkiye’de hizmet eden Protestan din adamlarının sınır dışı edilmesi kararlarında yeni bir noktaya geldi. Özellikle son birkaç yıldır ABD vatandaşı olan din adamalarını hedefe koyarak sınır dışı eden hükümet, ABD vatandaşı din adamı sayısı varla yok arasına diğer ülke vatandaşlarına ağırlık verdi.

Geçtiğimiz hafta, 21 yıldır yasal bir şekilde Türkiye’de ikamet eden ve Muğla’da turizm işiyle uğraşan Almanya vatandaşı Hans Jurgen Louven’i ülke güvenliğini tehdit gerekçesiyle sınır dışı eden hükümet yetkilileri, bu hafta da İzmir’in Selçuk ilçesinde ibadetine devam eden Selçuk Protestan Kilisesi önderi Güney Kore Vatandaşı C. H’ye sınır dışı kararı verdi.

Geçtiğimiz pazartesi günü 2 yıllık oturma iznini yeniden uzatmak için başvurduğu İzmir Göç İdaresi Müdürlüğü’ne giden C.H.’ye önce 2 yıllık uzatma verildiği söylendi. Fakat Ankara’dan gelen bir talimatla izin verilmeyeceği, oturma izniyle din adamı olarak çalışarak vize ihlali yaptığı için sınır dışı edileceği söylendi. Pastör C.H.’ye ülkeyi terk etmesi için 10 gün süre verildi.

Avukatı aracılığıyla karara itiraz edeceğini söyleyen Pastör C.H., avukatının itiraz başvurusu için dosyayı hazırladığını ve salı günü mahkemeye başvuracaklarını söyledi.