Geçtiğimiz hafta Saadet Partisi’ne yakın gençlik derneklerinin Hristiyan ve Yahudileri hedef alan nefret söylemi içerikli bilboardların ardında bugün de Saadet Partisi’nin yayın organı olan Milli Gazete’de Hristiyanları ve yahudilerin öğretmenlik hakkını kullanmasını hedef alan başka bir habere yer verilerek Hristiyan bir öğretmen için linç kampanyası başlatıldı. 

AİHM’e yapılan zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin kaldırılmasıyla ilgili başvurularda Milli eğitim bakanlığı tarafından bu dersin herhangi bir dini inancı anlatmadığı ahlak bilgileri ve din kültürü hakkında bilgiler içerdiği savunması yapıldı. MEB tarafından yapılan müfredat değişiklikleriyle de bu savunmayı destekleyecek şekilde belli bir dini öven veya propagandasını yapan ifadeler müfredattan ve ders kitaplarından ayıklandı. 

MÜFREDATTAN HABERLERİ YOK!

Milli Gazete’de yer alan haberde ise bu durum göz ardı edilerek din kültürü ve ahlak bilgisi (DKAB) dersinin öğretmenlerinin müslüman olması gerektiği savunularak Aydın Kuşadası’nda bulunan Hasan Fatma Önal Anadolu Lisesi’nde, din kültürü ve ahlak bilgisi dersine giren ve sosyal medya hesabında Hristiyanlıkla ilgili paylaşımlara da yer veren öğretmen hedef gösterildi. Haberde dersin müfredattaki amacında da tahrifat yapılarak,  din kültürü ve ahlak bilgisi  dersinin (Müslüman) gençlerin dinini öğrenmesi için müfredata konulduğu iddia edilerek çarpıtma yapıldı. 

Gazete çarpıtma ve tahrifat yaparak kaleme aldığı haberle de yetinmeyerek ilgili öğretmen için Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü de arayarak “gerekli adımların atılması” için harekete geçti. 

DKAB ÖĞRETMENLİĞİ İÇİN ŞARTLAR ARASINDA MÜSLÜMAN OLMAK YOK!

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu tarafından Tebliğler Dergisi’nin Ocak 2018’de 2724 numaralı sayısında yayınlanan ÖĞRETMENLİK ALANLARI, ATAMA VE DERS OKUTMA ESASLARINA İLİŞKİN ÇİZELGEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR ÇİZELGE’de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği için ilgili fakültelerden mezun olmak yeterli oluyor. Herhangi bir inanca mensup veya inançsız birinin öğrencilere ahlak bilgisi ve din kültürü dersi vermesinde kanunen bir engel bulunmuyor.