Kuşadası’nda  din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği yaptığı sırada Hristiyan olduğu gerekçesiyle 7 Kasım’da açığa alınarak hakkında soruşturma başlatılan  E.B.K için Mardin Milletvekili Tuma Çelik tarafından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması için soru önergesi verdi. 

Çelik önergesinin girişinde Şuurlu Öğretmenler Derneği adlı bir derneğinin Hristiyanların din dersi veremeyeceğini iddia ederek nefret içerikli mesajlarla öğretmeni hedef gösterdiğini söyledi. 

Çelik soru önergesinde Hristiyan Haber’in de gündeme getirdiği konuları sordu. “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi öğretmenlerinin Müslüman olması zorunlu mudur?” diye soran Çelik soru önergesinde habere konu olan öğretmen hakkında herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını, yapıldıysa hangi gerekçeyle işlem yapıldığını sordu. 

ÖĞRETMENLERİN MÜSLÜMAN OLMA ZORUNLULUĞU VAR MI?

Çelik önergesinde “Türkiye’de görev yapan öğretmenlerin Müslüman olma zorunluluğu var mıdır Son 5 yıl içerisinde misyonerlik faaliyeti yaptığı iddiasıyla görevden alınan öğretmen var mıdır? Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne öğretmen hakkında kaç tane ihbar gelmiştir? Habere konu olan öğretmeni dini inancı nedeniyle hedef haline getiren ve nefret söylemi kullanan Şuurlu Öğretmenler Derneği hakkında suç duyurusunda bulunulmuş mudur?” sorularını sordu.