Geçtiğimiz hafta 1500 yıllık Süryani kilisesinde tek başına yaşayan ve muhtar başta olmak üzere bir kısım korucu ve definecilerin tacizlerine maruz kalan rahibenin haberinin geldiği Mardin’in Dargeçit ilçesinde şimdi de Süryani ve Ermeni mezarlarının bulunduğu alana ‘Millet Bahçesi’ adı altında park ve düğün salonu inşa edildiği ortaya çıktı. Bölge halkının “Bir mezarlık üzerinde eğlence merkezi ve park yapılması hem ahlaki hem de vicdani olarak uygun değildir” şeklindeki tepkilerine rağmen 1 milyon 270 bin TL’lik ihale bedeli ile Dargeçit Belediyesi ile Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ortaklığında, ‘Saray Mahallesi Rekreasyon Projesi’ adıyla inşa edildi.

MEZARTAŞLARI MOLOZLARLA BİRLİKTE ATILDI
Mardin’in Dargeçit ilçesine bağlı Bahçebaşı ve Saray mahalleleri arasındaki Ermeni ve Süryani mezarlıklarının olduğu alanda yapımına başlanan ve içerisinde oyun salonu, spor tesisi ve düğün salonu bulunan projenin ihale bedeli 1 milyon 270 bin TL olarak belirlendi. Halkın tepkilerine rağmen yapımı sona eren park ve düğün salonunun önümüzdeki günlerde açılışının yapılması bekleniyor. Mahallede yaşayan Süryani Abdülmesih Ergün, inşaatın bittiği yerde eskiden Süryani ve Ermeni mezarları olduğunu belirterek, mezarların molozlar ile birlikte kaldırıldığını dile getiriyor. İnşaat için yapılan kazılar sırasında bölgede bir çocuğa ait mezar kapağını kendi elleriyle temizlediğini anlatan Ergün, taşta haç işareti olduğunu söyledi.

“HEM AHLAKEN, HEM VİCDANEN UYGUN DEĞİL”
Tüm çabalarına rağmen projeyi durduramadıklarını dile getiren Ergün duygularını şu cümleler ile anlatıyor: “Dargeçit’te Süryaniler ve Ermeniler de vardı. Burası Hristiyan mezarlığıydı. Mezarların dini, dili ve ırkı yok. Çeşitli inançlar gelip gitti buradan. Bir mezarlık üzerinde eğlence merkezi ve park yapılması hem ahlaki hem de vicdani olarak uygun değildir. İnsanlık değerleridir. Toplum olarak bunları göz önünde bulundurmamız gerekir.”