Önceki gece saat 23 sıralarında Diyarbakır’ın merkez ilçesi Bağlar’da 16 yaşındaki bir gaspçı tarafından kalbinden ve sırtından yaralanarak yaşamını kaybeden Güney Kore vatandaşı ve kilise görevlisi Jinwook (Barış) Kim için Diyarbakır Protestan Kilisesi’nde tören düzen düzenlendi. Bu arada Diyarbakır emniyeti katil zanlısını yakaladı. Savcılık ise soruşturmaya gizlilik kararı aldı. 

Tören için Kim’in anne ve babası sabah saatlerinde Güney Kore’den geldi. Törenden önce oğulllarının evine giden aile burada gelinleriyle defin konusunu görüştü. Cenazenin Diyarbakır’a mı yoksa Güney Kore’ye mi gömüleceği konusunda aile üyeleri henüz kesin bir karar varmadı. 

TÜRKİYE İÇİN DAHA FAZLA DUA EDİLECEK

Jinwook Kim için Diyarbakır Protestan Kilisesi’nde düzenlenen cenaze töreni saat 14.30’da Protestan kiliseler derneği başkanı Ali Kalkandelen’in duasıyla başladı. Kilise üyeleri de dualara eşlik etti. Duaların ardından ilahiler söylendi. İlahilerin ardından Jinwook Kim’in çalışma arkadaşları konuşma yaparak arkadaşlarını andı. 

Jinwook (Barış) Kim’in Koreli Pastörü yaptığı konuşmada Barış’ın şehit olmasının Diyarbakır için berekete kapı açacağını, Diyarbakır ve Türkiye için daha fazla dua edileceğini ve edilmesi gerektiği söyledi. Tanrı’nın Egemenliğinde olduğu ve onunla birlikte egemenlik süreceğini de vurguladı.

HAMİLE EŞ METANETİNİ KORUDU

Diyarbakır Protestan Kilisesi’nin Pastörü Ahmet Güvener de yaptığı konuşmada çok üzgün olduklarını belirterek, “kardeşimiz şimdi Rabb’in yanındadır.Şimdi daha fazla hizmete ve müjdelemeye ihtiyaç duyuluyor.” dedi. Güvener Güney Koreli kilise üyelerine  Jinwook (Barış) Kim’in ailesi ve onu gönderenler için teşekkürlerini iletti.

Törenin sonunda Jinwook (Barış) Kim’in fotoğraflarından oluşan sinevizyon gösterisi yapıldı. Fotoğrafların gösterimi sırasında Kim’in genç yaşta şehit olması ve geride hamile bir eş ve yetim bir çocuk bırakması anımsanarak ortam hüzün ve gözyaşı ile doldu. Hamile eşe Koreli arkadaşları tören boyunca destek olurken eşi metanetini korudu. 

SORUŞTURMA DOSYASINA GİZLİLİK KARARI

Katil zanlısının cinayetten sonra evine giderek babasına birini bıçakladığını söylediği, babasının da oğlunu alarak  Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne  götürdüğü öğrenildi. Saldırganın bölgede bilinen sabıkalı bir suçlu olduğu, uyuşturucu kullandığı ve cinayeti uyuşturucu etkisindeyken  işlediği öğrenilirken, savcılık soruşturmasının devam ettiği ve dosyaya gizlilik kararı konulduğu bilgisine ulaşıldı.  Kilise üyeleri arasında ise bunun bir gasp cinayetinin ötesinde şüpheler bulunduğu ifade edilerek gizlilik kararı konulan bu davanın bir an önce aydınlatmasının olayın üzerindeki giz ve şüpheyi kaldıracağı ifade edildi.

Jinwook ve eşinin müjdeyi duyurmak için Diyarbakır’ın suç oranı yüksek bir mahallesinde ev kiralayarak yaşamayı seçtiği öğrenildi. Diyarbakir Vali Yardımcısı ve Bağlar İlçe Emniyet Müdürü’nün Kim’in  dul eşini ziyaret ederek cenaze konuşunda yardımcı olmayı, ailenin geliş gidişlerini karşılamayı ve istenirse cenazenin Kore’ye götürülmesini sağlamayı teklif ettikleri öğrenildi.