İLYAS UYAR

Size Noel ile Yılbaşı ayrı şeylerdir geyiği yapmayacağım.Öğrenin artık şunu!

Noel, Kurban bayramı gibi bir bayramdır Hristiyanlar kutlar, Yılbaşı da yıl döndüğü için insanların saat 12 den sonra herşeyin daha iyi olacağını zannettikleri bir zamandır.

Türkiye’de Aralık ayının olmazsa olmazı bildiğiniz gibi geleneksel Noel Baba’yı darp etme şenlikleridir.

Noel Baba dediğiniz zat-ı muhterem zamanında Antalya’da yaşamış Nikolas adında bir hayır sahibidir.

Türkiye’den gelip geçen, yabancı bisikletçi, turist, gezgin, uzaylı kim var kim yok Hristiyan diye darp etmek gibi bir adetimizin olduğu -iş makinalarını dizi izler gibi izlediğimiz gerçeği kadar- herkesçe bilinen bir gerçek.

Bu yüzden, Allah’tan aldığı sevginin bir belirtisi olarak hediye dağıtan bir adamı sırf Hristiyan diye dövmeye çalışmalarını garipsemiyorum.

Boşuna dememişler iyilikten maraz doğar diye.

Neden Noel Babayı Dövmeyelim…

1.Çünkü Noel baba zannettiğiniz kadar dinî bir karakter olmayabilir.

Noel bayramı ve ona ait bütün eşyalar Hristiyanlar tarafından sembol olarak halen kullanılmaktadır.

Bu semboller bize umudun, kurtuluşun, sevincin ve sevginin İsa Mesih’in doğuşu ile geldiğini hatırlatmakta.Teoride parmağımıza hatırlamak için bağladığımız bir kurdeladır. Ancak bunun yanında bütün bu semboller artık Kapitalist dünyanın malıdır. Bir ticaret malzemesidir.

Bu sembolleri bir diskoda da görebilirsiniz, bir tuhafiyecide de, hatta bizim aşağıdaki bakkaldan tutun alışveriş merkezinde evine ekmek götüren dayıya kadar bu semboller herkeste dünyanın her yerinde bulunuyor. Hindu birisinin evinde de görebilirsiniz, ateist bir adamın evinde de.

Amacı dışına çıkartılıp Aralık ayının sonundaki ‘vur patlasın çal oynasın haftasına’ mâl oldu bütün o semboller.

Hristiyanlar için özel olan bu ayda alışverişin tavan yaptığını gören Hristiyanı, Müslümanı Yahudisi Arap’ı,Çinlisi,Papua Yeni Ginelisi bütün tüccarlar,

– biz bunları 2 katından herkese satarız 

diyerek milletin cebinden parayı çekmek için Noel ağacı süslemekte, Noel Baba kıyafeti giyip üç kuruşa kıyafetin içine üniversite öğrencisi yerleştirmekte millete sıcaktan zaafiyet geçirtmektedir.

Ne oldu bizim semboller kapitalist oldu paranın esiri oldular, Noel’in anlamı bulanıklaştı, sadece inançlı insanların evinde bir köşede İsa Mesih’in kurtuluşunun müjdesini ışıklandırmakla kaldı onun dışında iç çamaşırlarından, içki masalarına kadar her yere girdi.

Biz Hristiyanlar da bu durumdan memnun değiliz.Hem değerlerimiz ayak altına alınıyor üzerlerinden para kazanılıyor hem de üstüne değerlerimize hakaret ediliyor.

Hem alay edilen hem ezilen bir toplumuz.

2.Noel Baba’yı Dövdüğünüzü Çocuğunuza Nasıl Açıklayacaksınız?

Noel Baba tüm dünyada çocukların sevdiği, yaptığı iyiliklerle hatırlanan sevecen bir karakterdir. Nasreddin Hoca gibi Anadolu’dan bir karakterdir.

İyilik yapan insanlara yardımı ve çocuk sevgisi  ile nam salmış bir kişiyi dövdüğünüzü ve ondan nefret ettiğinizi açıklarken hangi cümleleri kullanacaksınız acaba.

Neden böyle bir insanı dövesiniz?

Çocuğunuzu Hristiyanlığa özendirmeden, iyilik, sevgi, paylaşmak, karşıdakini düşünmek gibi değerleri bu karakter aracılığı kazandırabilirsiniz.

Emin olun birisinin bu değerleri öğrenip benimsemesini bu aracılıkla Noel babayı hayatında örnek almasını o kişinin Hristiyanlığı tanımasına yeğleriz.

Çocuğunuzun ve nesillerinizin düşman sayarak, ötekileştirerek, nefret ederek büyümesindense severek, karşıdakine saygı duyarak büyümesi daha iyi değil mi?

Çocuklarınız Noel babadan korkmasın onu tanısın ve onun değer verdiği şeyleri örnek alsın.

Sadece onu değil Nasreddin Hoca’yı, Mimar Sinan’ı, Thomas Edison’u tanısın. İyi kişileri dövmek yerine onu özümsesin, böylesi daha iyi değil mi?

3. Noel Baba evinize girse ne olacak?

Hakikaten ne olacak?

Noel Bayram’ı sevgi, sevinç, esenlik, bir arada olmak, yeni bir başlangıç gibi umut içeren kavramları barındırıyor hem de yüzlerce yıldır.Tüm dünyada olumlu sevecen bir anlam içeriyor.

Bu kavramlar birilerinin evine belki yılda bir kez giriyor, siz de onları kavga ederek, elinizde silahla damlarda hayali bir karakterin nöbetini tutarak, öfke ve nefret ile geçiriyorsunuz.

Evinizi Hristiyanlaştırmayın, biz Hristiyanların da dileği bu değil evinizi sevgi ile doldurun en azından yılda bir kere.

Bunu Noel veya onun getirdiği sevinç ile mi yaparsınız, yoksa kendi özel zamanlarımızı mı kullanırsınız o size kalmış.

Ancak Aralık ayının son haftası etrafta dolanan bu pozitif düşünceyi lütfen öfkeyle, başkasından nefret ederek geçirmeyin.

Biz Hristiyanlar olarak sizin ne Hristiyanlaşmanızı ne de Batılılaşmanızı istiyoruz (zaten Hristiyanlık da Batılı değil ve biz Türkiye’deki Hristiyanlar da Batılı değiliz), sürekli size saygı duyuyoruz diyip arkamızdan değer verdiğimiz şeylere saldırmayın yeter.

Size barış içerisinde bir Noel Bayramı dilerim.