Hatay’da ibadetine devam eden beş kilise Noel’i ortak kutladı. Kutlamaya çok sayıda misafir de katılarak, Hristiyan komşularının bu bayram sevincini paylaştı. 

Hatay’da ibadetine devam eden Altınözü İsa Mesih Kilisesi, İskenderun İncil Kilisesi, Antakya Mesihçiler Kilisesi, Antakya Uluslararası Kilisesi Topluluğu ve Antakya İncil Topluluğu tarafından düzenlenen ortak Noel kutlaması Hatay İl Kültür Müdürlüğü Kültür Merkezi’nde yapıldı. 

Kutlamaya 250’si misafir olmak üzere yaklaşık 450 civarında kişi katıldı. 

ÇOÇUKLAR YETENEKLERİNİ İSA İÇİN SERGİLEDİ

İlahilerle başlayan ortak noel kutlamasında tiyatro aralarında da noel ilahileri ve ilahiler seslendirildi. Her bir ilahi arasını başka bir kilisenin tapınma grubu yönetti. İlahilerin ardından kiliselerin çocukları tarafından İsa Mesih’in doğumundan önceki olayları, doğumunu ve doğuştan sonraki olayları anlatan ve tamamen İncil’e sadık kalınarak yazılan tiyatro oyununu sahneledi. 

Tiyatro oyununun ardından çocuklar gitar çalıp noel ilahisi söyledi.

Kilisenin çocuklarının ardından büyükler ve küçüklerden oluşturulan tiyatro grubu İsa Mesih’in doğumunun amacını ve İsa Mesih’in kurtuluş müjdesinin anlatıldığı tiyatro oyunun sahneledi. Her iki oyun da izleyicilerden büyük alkış aldı. 

HATAY BİRLİKTE YAŞAMAYI BAŞARAN BİR ŞEHİR

Tiyatroların ardından  Altınözü İsa Mesih Kilisesi Pastörü Selim Bayrakçıoğlu, İsa Mesih’in doğumu ve İsa Mesih’in doğumunu önemi hakkında vaaz verdi. Bayrakçıoğlu vaazına başlarken şunları söyledi: “Güzel kentin, güzel insanları hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Güzel kalpli insanlar olduğunuzu bütün dünyaya yüzyıllardır ispatladınız. Farklı dinlerden, farklı kültürlerden ve farklı inançlardan olan bir çok insan bu kentte birlikte yaşamayı başarmış ve bütün dünyaya bir model olaçak durumu kanıtlamıştır. Rab’den temennim ve dileğim bu akşam, sizin bu harika hastalığınız diyeyim, komşu illere, komşu ilçelere, komşu ülkelere bulaşsın ve birlikte insanca, huzur içinde sevgiyle yaşamanın ne demek olduğunu insanlar sizin aracılığınızla görsün ve öğrensin. Aldığınız davete icabet edip buraya geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.” Bayrakçıoğlu ayrıca salonu tahsis eden yetkililere ve salonda ve dışında görev yapan güvenlik güçlerine teşekkür etti. 

İSA GÜNAHKARLAR İÇİN GELDİ

Altınözü İsa Mesih Kilisesi Pastörü Selim Bayrakçıoğlu vaazında şunları söyledi: “Bugün burada olmamızın sebebi iki bin küsür yıl önce gerçekleşen bir doğuş olayını anlamaktır. Yani İsa Mesih’in doğuşunu. Bu doğuş sıradan bir doğuş değil, farklı ve farklı olduğu kadar anlamlı olduğu için buradayız. İki bin yıldır bunu tam olarak anlamaya çalışan insanlık ailesi bunu henüz tam olarak anlayamamıştır. 

Evet bu doğuş farklı ve çok anlamlı. Farklı çünkü yüzlerce yıl önce hakkında peygamberlik edildi. Bir kız, erkek olmadan gebe kaldı. Doğan bebek kralları, kahinleri, yıldızbilimcileri, çobanları, melekleri, halkı ve tarihi etkiledi. Acaba İsa Mesih, bu dünyaya sadece bize ne kadar farklı olduğunu yetkisini ve gücünü göstermek için gelmiş olabilir mi? Kesinlikle hayır! Fakat bu saydıklarım da insanların ona hayran olmasına, etrafında büyük kalabalıkların birikmesine yetti. Oysa O, daha fazlasını yapmak için gelmişti. İnsanlar geçici şeyler istiyor ve bununla yetiniyordu. Fakat o kalıcı olan şeyler vermek için gelmişti. 

İsa Mesih diyor ki, ben kaybolanı arayıp kurtarmak için geldim (Luka 19:10). Ben doğru olanlar için değil günahkarlar için geldim.(Matta 9: 12-13) Ben yorgunlar ve yükü ağır olanlar için geldim. (Matta 11:28) Ben insanlar yaşama, bol yaşama sahip olsunlar diye geldim.(Yuhanna 10: 10) 

İsa Mesih’in bu dünyaya geliş amacı ve hedefi sana ve bana sonsuz yaşamı vermektir sevgili kardeşim. 

Ve o bunu yapabilecek tek kişidir. Yaptığı tüm doğaüstü harikalar ve mucizeler bunu teyit etmek ve seni ve beni ikna etmek içindir. Çünkü o seni seviyor ve helak olmanı istemiyor. (Yuhanna 3: 16)” 

Vaazdan sonra çoçuklar sahneye çıkarak “İyi ki doğdun İsa” ilahisini söyleyip İsa Mesin’in doğum günü pastasını kestiler. 

Hatay’da ibadetine devam eden beş kilisenin ortak noel kutlaması dua ve ilahilerin arıdından sona erdi.